Kongres v Praze
Židovský předák: Nacismus v Evropě se znovu hlásí o slovo
26.01.2015 12:52 Aktualizováno 26.01. 16:05
Nacismus v Evropě se znovu hlásí o slovo. Nedaří se mu jen na ulicích, ale i v parlamentech. Při zahájení pražské konference věnované 70. výročí osvobození Osvětimi to řekl prezident Evropského židovského kongresu (EJC) Moše Kantor. Před terorismem a antisemitismem varovali i čeští ústavní představitelé, podle šéfa Senátu Milana Štěcha by evropské země měly diskutovat o prohloubení spolupráce zpravodajských služeb v oblasti rasových zločinů.
Kantor při svém projevu upozornil, že by se brzy mohli příznivci nacismu dostat do vlády některé evropské země. "Myslíte si, že jejich chování bude jiné, než chování jejich hnědých předchůdců?" poznamenal šéf židovského kongresu. "Podobné tendence, které jsme viděli v minulosti, se začínají opakovat," dodal.
Poznamenal, že džihádismus je nacismu podobný. Naprostá většina muslimů je ale podle něj naprosto normální a nemyslí na vraždy a pogromy.
Kantor je ruský miliardář s údajně blízkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina. Na tiskové konferenci otázky na politiku Moskvy vůči Ukrajině odmítl zodpovědět. Putina nicméně označil za "velkého přítele ruské židovské komunity".
Před zahájením konference Kantor poznamenal, že Židé jsou blízko novému exodu z Evropy z důvodu velkého ekonomického tlaku a kvůli radikálnímu islámu. Výše současné emigrace je podle něj podobná číslům ze třicátých let dvacátého století.
"Dnes jsme v situaci, kdy je židovská komunita v Evropě blízko novému exodu z Evropy. Židé se hodně bojí," prohlásil Kantor s odkazem na útoky, které se v posledních letech odehrály v Toulouse, Bruselu a naposledy nedávno v Paříži. Důvodem tohoto strachu jsou podle něj hlavně dva faktory. "Ekonomická agrese jako v Řecku a Maďarsku a radikální islamismus," upřesnil. Židé v Řecku a Maďarsku jsou podle něj pod větším tlakem než ostatní komunity s výjimkou Romů.
Vyzval proto evropské úřady k "dramatickému zvýšení bezpečnosti" židovských obyvatel. O tom, jak toho legislativně dosáhnout, budou jednat i účastníci pražského fóra a návrhy budou obsaženy v dokumentu, který má fórum přijmout. "Dnes tento proces na institucionálním základu definitivně odstartujeme," poznamenal Kantor. Jedním z opatření má podle něj být i vytvoření zvláštního evropského vyslance pro otázky antisemitismu. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová mu údajně už slíbila to zvážit.
"Naše společnost čelí novým hrozbám, novým ohniskům konfliktů, novodobým teroristům, kteří vraždí ve jménu své pravdy a svého pokřiveného vidění světa," řekl premiér Bohuslav Sobotka. ČSSD. Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) se do Evropy vrací stín holokaustu. S odkazem na islámské radikály řekl, že když evropská společnost bude přihlížet vraždění židů nebo jezídů, "mohou jednou přijít zabít i nás".
Štěch poznamenal, že by evropské země měly diskutovat o možném prohloubení spolupráce zpravodajských služeb v oblasti rasových zločinů. Součástí fóra podle něj budou diskusní panely, které se zaměří na opatření, jak čelit narůstající xenofobii v Evropě. Připomněl výzkum, podle kterého se dvě třetiny Židů setkávají s projevy antisemitismu.
Fórum Let My People Live! (Nechte žít můj lid), které pořádá Evropský židovský kongres (EJC) spolu s Evropským parlamentem a dalšími organizacemi, chce upozornit na hrozby spojené s přibývajícími projevy antisemitismu a extremismu. Dvoudenního setkání se účastní více než třicet předsedů a místopředsedů parlamentů a dalších pět set hostů. Akce se pořádá k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi. Doprovázejí ji rozsáhlá bezpečnostní opatření. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.