Životní úroveň v Česku oproti EU loni klesla

Domácí
28. 8. 2014 11:23
Ačkoli životní úroveň klesla, Čechům se podle některých ekonomů nevede ve srovnání s Evropu špatně (ilustrační foto).
Ačkoli životní úroveň klesla, Čechům se podle některých ekonomů nevede ve srovnání s Evropu špatně (ilustrační foto).

Životní úroveň v Česku loni ve srovnání s původními patnácti zeměmi eurozóny klesla. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly totiž klesl na 74,1 procenta průměru zemí eurozóny. Předtím byl tři roky na 75 procentech. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým statistickým úřadem.

České domácnosti loni spolu s pokračujícím nepříznivým ekonomickým vývojem zaznamenaly potřetí v řadě pokles čistých příjmů. "V roce 2011 příjmy domácností reálně klesly o 0,7 procenta, v následujícím roce o 1,3 procenta a v roce 2013 již o 3,1 procenta," uvedl analytik ČSÚ Lukáš Kučera.

Česko má v průměru let 2011 až 2013 šestou nejnižší nezaměstnanost v EU (ilustrační foto).Pokračující hospodářská recese ovšem podle Drahomíry Dubské z ČSÚ nevychýlila ekonomiku výrazněji z rovnováhy, protože deficit veřejných institucí se loni výrazně zlepšil na 1,5 procenta HDP.

Ve srovnání s průměrem celé Evropské unie životní úroveň v Česku rovněž klesla, a to na 80 procent průměru EU. Předtím byla tři roky na 81 procentech. V roce 2003 byla na 77 procentech. Slovensko zaznamenalo nárůst z 55 procent v roce 2003 na 76 procent loni, upozornili statistici.

Přes nepříznivý vývoj v posledních letech se ovšem podle analýzy vybraných ukazatelů charakterizujících kvalitu života nevede podle Dubské Čechům ve srovnání s Evropu špatně. ČR má například v průměru let 2011 až 2013 šestou nejnižší nezaměstnanost v EU. Ta činila 6,9 procenta, zatímco v Rakousku byla 4,5 procenta a ve Španělsku přes 24 procent. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných na celkovém počtu loni činil 43,4 procenta proti téměř 51 procentům v EU.

Nerovnost v platech mužů a žen je v Česku jedna z nejvyšších (ilustrační foto).Příjmové nerovnosti jsou podle Dubské jedny z nejnižších v EU. Naopak nerovnost v platech mužů a žen je v Česku jedna z nejvyšších a mírně vyšší je i podíl nízkopříjmových zaměstnanců na jejich celkovém počtu.

Podle odhadů ministerstva financí v červencové makroekonomické predikci by měla životní úroveň v ČR letos ve srovnání se zeměmi eurozóny mírně stoupnout. Úroveň hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně letos dosáhne podle úřadu 75 procent, loni to bylo 73 procent. Údaje MF ovšem vycházejí ze srovnání s původními dvanácti zeměmi EU.

Ekonomická úroveň zemí se srovnává na základě běžné parity kupní síly. To je poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost zakoupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou zemích.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK

Další čtení

Koalice neprosadila konání mimořádné sněmovní schůze k některým předlohám

Domácí
25. 3. 2025

Spolu je podle Rakušana přirozený partner STAN, ANO a SPD kritizují kampaň Spolu

Domácí
25. 3. 2025
ilustrační foto

Pacienti možná získají právo připlácet si za lepší péči a pomůcky

Domácí
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ