Životní úroveň v Česku oproti EU loni klesla

Domácí
28. 8. 2014 11:23
Ačkoli životní úroveň klesla, Čechům se podle některých ekonomů nevede ve srovnání s Evropu špatně (ilustrační foto).
Ačkoli životní úroveň klesla, Čechům se podle některých ekonomů nevede ve srovnání s Evropu špatně (ilustrační foto).

Životní úroveň v Česku loni ve srovnání s původními patnácti zeměmi eurozóny klesla. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly totiž klesl na 74,1 procenta průměru zemí eurozóny. Předtím byl tři roky na 75 procentech. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým statistickým úřadem.

České domácnosti loni spolu s pokračujícím nepříznivým ekonomickým vývojem zaznamenaly potřetí v řadě pokles čistých příjmů. "V roce 2011 příjmy domácností reálně klesly o 0,7 procenta, v následujícím roce o 1,3 procenta a v roce 2013 již o 3,1 procenta," uvedl analytik ČSÚ Lukáš Kučera.

Česko má v průměru let 2011 až 2013 šestou nejnižší nezaměstnanost v EU (ilustrační foto).Pokračující hospodářská recese ovšem podle Drahomíry Dubské z ČSÚ nevychýlila ekonomiku výrazněji z rovnováhy, protože deficit veřejných institucí se loni výrazně zlepšil na 1,5 procenta HDP.

Ve srovnání s průměrem celé Evropské unie životní úroveň v Česku rovněž klesla, a to na 80 procent průměru EU. Předtím byla tři roky na 81 procentech. V roce 2003 byla na 77 procentech. Slovensko zaznamenalo nárůst z 55 procent v roce 2003 na 76 procent loni, upozornili statistici.

Přes nepříznivý vývoj v posledních letech se ovšem podle analýzy vybraných ukazatelů charakterizujících kvalitu života nevede podle Dubské Čechům ve srovnání s Evropu špatně. ČR má například v průměru let 2011 až 2013 šestou nejnižší nezaměstnanost v EU. Ta činila 6,9 procenta, zatímco v Rakousku byla 4,5 procenta a ve Španělsku přes 24 procent. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných na celkovém počtu loni činil 43,4 procenta proti téměř 51 procentům v EU.

Nerovnost v platech mužů a žen je v Česku jedna z nejvyšších (ilustrační foto).Příjmové nerovnosti jsou podle Dubské jedny z nejnižších v EU. Naopak nerovnost v platech mužů a žen je v Česku jedna z nejvyšších a mírně vyšší je i podíl nízkopříjmových zaměstnanců na jejich celkovém počtu.

Podle odhadů ministerstva financí v červencové makroekonomické predikci by měla životní úroveň v ČR letos ve srovnání se zeměmi eurozóny mírně stoupnout. Úroveň hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně letos dosáhne podle úřadu 75 procent, loni to bylo 73 procent. Údaje MF ovšem vycházejí ze srovnání s původními dvanácti zeměmi EU.

Ekonomická úroveň zemí se srovnává na základě běžné parity kupní síly. To je poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost zakoupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou zemích.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ