Genius loci
Živý skanzen pod Ještědem

20.10.2016 05:45 Původní zpráva

Železniční viadukt à la Divoký západ a pod ním roubené domy jako z českých pohádek. Pardon, z německých. Malebnou architekturu Kryštofova Údolí u Liberce totiž stvořili Němci. A čeští chalupáři vesnici zachraňují pro budoucnost.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Tam je hezky i když uhlířství a horníctví jíž není co bývalo. Roku 1581 to tam prý koupil jeden z Berků z Dubé. Potom to nějak měl jeden z pánů z Donína (německy von Dohna... mimochodem velmi podobné rodnému jménu mé matky ale nevím jestli to má nějakou souvislost někde), který to připojil k panství Grabštejn (kde je hrad-zámek kde nejstarší část z 13. století a zřejmě původně postavený za Donína, a mimochodem zachovalý) přičemž to údolí pojmenoval po synu, který ne ten svatý který se myslí jménem kostela, tedy alespoň co vím. Donínové také nějaký čas měli Lemberk, než po bitvě na Bíle hoře Česko opustili.

Jedna větev Donínů byla mimochodem povýšená do stavu pruské šlechty a Schlobitten prý jediná stále žijící linie.

V rámci protireformace (po té Bílé hoře, 8.listopadu 1620, atd.) se prý většina protestantských obyvatel odstěhovala a přisídlení byli katolíci. Odkud to nevím. Ale určitě je podstatné jméno Kristiána Kryštofa Clam-Gallasa, který jak někteří možná víte ze stoje byl nejvyšším polním maršálkem Království českého i předsedou Společnosti vlasteneckých přátel, a dle článku na wiki prý měl rád umění i vědu, a například umožnil Josefovi Führichovi vystudovat. A to jméno je podstatné ohledně toho, že pokud ty "chalupy" (německy Chaluppen) pochází z doby kdy se mělo ještě tu jako feudálně-panství-správu (nebo jak se tomu vlastně odborně říká), a dokonce z období života p. Clam-Gallase, tak by to bez něho asi tak hezky nevypadalo. Potažmo nemyslím, že nutno z toho dělat, že vyloženě německé. Tedy, sice nejsem odborník na stavební slohy, že bych věděl jestli se nějakým směrem proudy šířili a také nevím všechno ohledně za které náklady se kdy kde co stavělo, a určitě hezké, že se uznává, že se mělo nějaké vztahy a následující například směrem Sasko a ne že vše vždy jenom Rakousko-Uhersko, ale zrovna tento případ mi podezřele vypadá, že v tom nějak měl prsty Clam-Gallas, byť z mé strany možná omyl.

Stranou toho bych však zdůraznil, že tam kdysi žili protestanti i že v rámci protireformace možná došlo k neoprávněnému sebrání majetku. V kterýmž případu to dělá dojem, že by byl restituční nárok ze strany potomků Donínů (kterých přeživší takčitak s nárokem na pruské občanství). Vesnice Słobity je mimochodem jménem po ních (které Donínové měli myslím od roku 1527).
https://en.wikipedia.org/wiki/S%C5%82obity

0 hlasů

*Pardon, tak se ta vesnice prý jmenovala než se tam usazovali Donínové a že tam měli hlavní sídlo od kterého se odvozovalo to jméno té větve. Název té vesnice prý datuje k jakoby Staroprusům, tj. původní obyvatelé než se mělo nějaký ten Schengen či co, a argumentativně nějaké smíšení stylem, že já jako potomek si myslím, že mám předky jako od baltských Prusů tak i dalších (kteří se tam stěhovali například i z Holandska). Akorát jak jsem viděl tu fotku toho bývalého zámku, tak se mi tam do věty nějak připletlo, že "po ních".

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov