Údajní nálezci zlatého vlaku s pokladem nacistů u polského Wałbrzychu (cca 15 km od českých hranic) konečně zveřejnili georadarovou fotografii, která má nález potvrzovat. Mnozí odborníci však snímek Andrease Richtera a Piotra Kopera označili za fotomontáž.
Zlatou horečku, kterou nyní žije celé Polsko a částečně i sousední Česko s Německem, Rusko, USA i Izrael, odstartovala informace dvou lovců pokladů Andrease Richtera (Němec) a Piotra Kopera (Polák). Tvrdili, že našli nacistický vlak, jenž se počátkem roku 1945 záhadně ztratil u Wałbrzychu i s nákladem nakradeného zlata. Oba muži až do pátku zůstávali v anonymitě, údajně ze strachu o život, ale nakonec promluvili před polskými veřejnoprávními médii a zveřejnili i snímek, který má existenci vlaku prokazovat. Někteří odborníci však fotografii z georadaru KS-Analysis model KS-700 záhy označili za fotomontáž. Konkrétně třeba krakovský vědec Wiesław Nawrocki, který s georadary pracuje přes 30 let: "Je fotomontáž dvou snímků, navíc rozdílných technických kvalit, to vidím už pouhým okem."
Mezitím už v pátek vtrhla do Wałbrzychu armáda, konkrétně speciální technické a chemické jednotky, které budou dva týdny pročesávat terén a hledat stopy vlaku. Nejsou to poněkud zbytečné výdaje? Možná, ale nikoliv pro zapadlé městečko u českých hranic, které se ze zlaté horečky raduje a buduje zlatý důl pro turisty. "Kvůli zlatému vlaku teď o našem městě píšou i novináři z USA nebo z Japonska," chlubí se Arkadiusz Grudzień, mluvčí radnice ve Wałbrzychu. A radnice dokonce schválila, aby se v reklamní kampani název města dočasně změnil na Waubrzych. Zmizelo komplikované a těžko vyslovitelné polské tvrdé "ł" a nahradilo ho písmeno "u", které společně s předchozí hláskou vytvoří chemickou značku zlata: Au. Jak geniálně promyšlené, vše pro zlatou horečku! "Jenže ta světová ostuda, až se vlak nenajde. To nechci vidět," kroutí hlavou pan Miroslaw, jenž se opírá o bicykl u železničního přejezdu na jednašedesátém kilometru trati z Wrocławi do Wałbrzychu. Zlatý vlak měřící asi 150 metrů prý stojí v zasypaném tunelu právě někde mezi 61. a 65. kilometrem této trati. Vyjet měl počátkem roku 1945 ze stanice Świebodzice, ale do deset kilometrů vzdáleného Wałbrzychu už nedojel.
Tajná souprava má živý ohlas i v Česku. Záhadolog Arnošt Vašíček říká, že se už před dvaceti lety setkal s jistým právníkem, jehož rodina měla vazby na železničáře, kteří tehdy měli na konci války zlatý vlak pod kontrolou. "Právník byl o existenci soupravy skálopevně přesvědčen a tvrdil, že vlak neměl mít konečnou ve Wałbrzychu, ale měl pokračovat do tehdy bezpečnějšího protektorátu Čechy a Morava," vzpomíná Vašíček, luštitel nevysvětlitelných jevů známý z televizních cyklů Planeta záhad či Strážce duší.
* Kdo vyvolal zlatou horečku v Polsku a co má aféra společného s podzimními parlamentními volbami?
* Mohl zlatý vlak dojet z Wałbrzychu až do Čech?
* Jaký náklad vlak vezl? Nebyla to spíš technologie či chemické látky a bojové plyny pro vývoj nových zbraní v podzemních laboratořích pod hradem Książ, který stojí nad Wałbrzychem?
* Co říkají na horečku starousedlíci žijící u ostře střežené trati, kterou obsadila policie i armáda?
* Na kolik tisíc korun teď vyjde turistu exkurze do podzemí pod hradem Książ, které vybudovali nacisté?
ODOPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V REPORTÁŽI Z WAŁBRZYCHU V POSLEDNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 7. ZÁŘÍ 2015.