Premiér Bohuslav Sobotka na klimatické konferenci OSN v Paříži označil změnu klimatu za jednu z nejvýznamnějších hrozeb, kterým svět čelí. Potvrdil rovněž závazek do roku 2030 dále snížit emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent ve srovnání s rokem 1990 a zdůraznil nutnost finanční pomoci nejméně rozvinutým zemím.
"Je to zásadní výzva současnosti a my všichni musíme spolupracovat, abychom zabezpečili budoucnost svou i našich dětí," řekl premiér k hrozbě globálního oteplování.
Součástí nové smlouvy, která zajistí, že nárůst průměrné globální teploty nepřekročí dva stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní, musí být podle Sobotky všechny ekonomiky, jak rozvinuté, tak rozvojové. "Pouze taková univerzální účast v rámci nové smlouvy může zajistit skutečnou změnu současných rostoucích trendů emisí skleníkových plynů, přispívajících ke změně klimatu," zdůraznil Sobotka.
Upozornil však na to, že tyto kroky si sice vyžádají nemalé finanční zdroje, ale jde o investice do budoucnosti. "Tento imperativ má Česká republika na mysli, když odpovědně plní své závazky plynoucí z Úmluvy a z jejího Kjótského protokolu. Naše emise skleníkových plynů byly v roce 2013 o více než 34 procent nižší než v roce 1990," připomněl Sobotka.
Česká republika si je podle něj také vědoma nutnosti pomáhat potřebným a nejméně rozvinutým a obzvlášť zranitelným zemím, k čemuž slouží Zelený klimatický fond. Tomuto fondu Česká republika poskytla 5,3 milionu dolarů (přes 135 milionu korun).
Změna klimatu podle českého premiéra není jen záležitostí životního prostředí, ale ohrožuje i naši národní bezpečnost i ekonomickou prosperitu, má negativní dopady na boj proti chudobě i na potravinové zabezpečení. Je také jednou z příčin migrace, dotkl se Sobotka i jednoho z aktuálních palčivých problémů.
Sobotka se ve svém projevu ohlédl také za sérií teroristických útoků v Paříži z 13. listopadu. Hned v úvodu svého projevu ocenil, že Francii neodradily od uspořádání klimatické konference.
Právě atentáty přitom podle něj ukázaly, že svět musí usilovat o úspěch pařížských jednání. "Globální změna klimatu totiž může vyvolat konflikty a eskalovat napětí - tomu musíme nutně předejít," zdůraznil.
V rozhovoru s českými médii Sobotka zdůraznil, že klimatické změny a terorismus spolu mohou souviset. "Klimatické změny zhoršují mimo jiné i sociální situaci. Klimatické změny jsou také jedním ze zdrojů migrace. A terorismus je také do značné míry také reakcí na určité sociální konflikty, které vznikají v zemích Afriky nebo Blízkého východu," prohlásil premiér, kterému dnešní pařížský summit připomněl "takové druhé Valné shromáždění OSN".
"Do Paříže se bez nadsázky sjela celá planeta na úrovni nejvyšších představitelů jednotlivých států. Já myslím, že to ukazuje, jak důležitým tématem jsou klimatické změny prakticky pro všechny kontinenty," řekl Sobotka.
Předseda české vlády dnes využil návštěvy Paříže k uctění památky obětí atentátů u hudebního klubu Bataclan, kde položil kytici. Na místě nejkrvavějšího z pařížských útoků vyhasly životy 90 lidí. "Zlu nesmíme ustupovat! V Paříži jsem před klubem Bataclan uctil památku obětí teroristického útoku," potvrdil Sobotka na twitteru.