Střet zájmů
Změna v návrhu o skutečných majitelích nahrává Babišovi

10.01.2020 15:04 Aktualizováno 10.01. 15:46

V návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů firem se až po meziresortním připomínkovém řízení objevilo ustanovení, které by mohlo pomoci premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o tom, zda je ve střetu zájmů. V tiskové zprávě na to upozornila organizace Transparency International (TI).

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Vlastimil Styblo (3 hlasy) 10.01.2020 18:24

  On by to i byl ze strany politiků otevřený výsměch všem Čechům, ale...

 • - - (3 hlasy) 10.01.2020 15:58

  a) vypadá to, že se chvilkaři chytili do vlastní jámy. b) česká TI...

 • Vlastimil Styblo (2 hlasy) 10.01.2020 21:03

  Jen hlupák jen tlápe hubou a neposlouchá, nečte a nepřemýšlí. I tupec...

 • Emanuel Bacigala (2 hlasy) 11.01.2020 11:29

  Tak nějak probíhá plíživá privatizace státu ve prospěch miliardáře.

 • Přímotop (2 hlasy) 10.01.2020 16:36

  Je trapné, k jakým slohovým útvarům ta opoziční závist může dospět....

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

UDAVAČI S MILIONU KAVARENSKÝCH POVALEČU CO VY NA TO ??V září 2017 provedla Evropská komise (EK) auditní šetření, které mělo prověřit nastavení administrativních a kontrolních postupů pro přímé platby a vybraná opatření Programu rozvoje venkova. Bylo to v době, kdy byl 11. předsedou vlády České republiky sociální demokrat Bohuslav Sobotka a zemědělství řídil přerovský rodák Marian Jurečka z KDU-ČSL. V prosinci téhož roku vydala Komise předběžnou zprávu, ve které konstatovala nedostatky v kontrolním systému některých podmínek.
Jednalo se například o několik zjištění technického charakteru: kontroly takzvaného greeningu, administrativní lhůty při podávání žádostí nebo evidování typů zemědělských pozemků. Zásadním zjištěním byl údajný nedostatek v kontrole podmínky aktivního zemědělce. Charakteristiku tohoto pojmu vysvětlíme později, bude důležitá.

Česká republika podle EK pochybila v tom, že podmínku aktivního zemědělce kontroluje pouze ve vazbě na žadatele, tedy na IČO, ale ne ve vazbě na majetkovou a personální provázanost na další subjekty a jejich ekonomické činnosti.


Ing. Marian Jurečka
KDU-ČSL
poslanec


Mgr. Bohuslav Sobotka
ČSSD

Právě proti tomuto nařízení, které není zakotveno v legislativě republiky, se ozývá nejvíce odborných hlasů. „Nedává to totiž smysl,“ uvedl jeden z našich zdrojů. Také on dostane svůj prostor.

Ale zpět k Bruselu. EK tedy navrhla sankci za pochybení ve výši 10 procent z přímých plateb a 5 procent z dotčených plateb PRV, což za auditované období odpovídá částce zhruba 7,5 miliardy korun. Návazně na předběžnou zprávu poskytly české orgány vysvětlení a důkazy k provádění dostatečných kontrolních postupů a v červenci 2018 proběhlo bilaterální jednání. V průběhu 2. pololetí 2018 a části roku 2019 pak české orgány doplňovaly další požadované informace a podklady. Zdůrazněme, že to už vládu nad ČR třímá Andrej Babiš.

Až do této chvíle byla situace pro Česko celkem vážná. Jenomže přišel prosinec 2019, „kdy vydala EK závěrečnou zprávu, ve které snižuje původní výši sankce na přibližně 1,125 miliardy korun. I přesto EK na svém zjištění u podmínky aktivního zemědělce trvá," uvádí citované podklady, které máme k dispozici.

Psali jsme:
Nic vracet nebudeme! Dostálová pro PL jasně o auditu. A nepříjemná věc o vládě
Logicky tedy můžeme konstatovat, že přes pravidelnou kritiku Babišova údajného dotačního podnikání to byl právě on, respektive jeho vláda, která dokázala argumentací a fakty snížit unijní sankce o téměř 6,5 miliardy korun.

Závěr EK o povinnosti kontrolovat propojenost žadatelů s ostatními subjekty však Česká republika, což se veřejně nevědělo, logicky odmítá. „Považujeme jej za výklad nad rámec legislativy. Naše kontroly zcela naplňovaly ustanovení předpisů, tedy sledovaly stanovené ekonomické aktivity (jako například provozování sportovních areálů nebo služby v nemovitostech), a u těchto subjektů pak byl kontrolován podíl příjmů ze zemědělství oproti ostatním činnostem. Sledování propojenosti není pro podmínku aktivního zemědělce stanoveno v žádném z právních předpisů.“

0 hlasů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Transparency_International_-_%C4%8Cesk%C3%A1_republika

Vedení

Marie Bohatá (1998–2004)
Adriana Krnáčová (funkce výkonného ředitele: 2001–2007)
David Ondráčka (funkce výkonného ředitele: 2008–současnost)

Výměna výkonného ředitele v důsledku obvinění ze zpronevěry

V dubnu 2007 byla TI ČR podezřelá ze zpronevěry státní dotace v souvislosti s pořádáním Mezinárodní protikorupční konference ve dnech 8. až 11. října 2001. Policie ČR vyšetřovala, jak organizace naložila s třicetimilionovou dotací, resp. bezúročnou půjčkou, kterou jí poskytlo Ministerstvo financí Organizace totiž vrátila jen 14,5 milionu korun
Krčmářová nevysvětlila, kam se 15,5 milionů ztratilo

0 hlasů

".... zabývat žalobou Transparency International na ochranu dobré pověsti...."
-.-.Těch transparentních internaconálů, údajně českých, je necelá tisícovka. Podle článku je jejím úkolem potlačit výměnu informací, svobodu slova, zastrašit ty občany, které neovládá, prosadit výhružkami a s využitím justice nejen cenzuru projevu ale také AUTOCENZURU
-.-.
příjmy členů TI : 10,22 milionů korun. Z toho z veřejných rozpočtů 6,32 milionů korun (62%) – jmenovitě například od Ministerstva zahraničních věcí 2,897 milionů korun, od Ministerstva vnitra 0,872 milionů korun nebo od Ministerstva práce a sociálních věcí 0,205 milionů korun. od firemních dárců celkem 1,020 milionů korun (10%) a od fyzických osob 0,999 milionů korun (10%).
Je tedy financována penězi získanými vydíráním - t.zv daněmi

peníze prý dostává i od Soroza
-.--.
Centrála členů TI je v Německu tedy slouží zájmům německých velkokapitalistů proti zájmům PRACUJÍCÍCH v ČR
Její činnost směřuje ke zrušení Benešových dekretů a maďarská sekce TI se podílí na přípravě státního převratu v Maďarsku a na přípravě PRIVATIZACE celého Maďarska Sorozem

0 hlasů

Tak nějak probíhá plíživá privatizace státu ve prospěch miliardáře.

2 hlasy

A za hýkání socek, které dostanou u voleb koblihu. Babiš pochopil jednu takovou poučku: s lidskou blbostí se nedá bojovat, ona se má využít. Dokonalá práce. Stačilo mu podívat se do historie tohoto národa.

0 hlasů

Spíše ve prospěch šulina Havla špiny lidské a chudáka duševního a řeznické psa...

0 hlasů

nejak se to udavacum ala Polcak v EU a chvilkarum zrzaveho fanatika vymklo z rukou

2 hlasy

Další nic nechápající blb, který se nechá podřezávat ... nemohu napsat ani jako ta ovce, ta při tom aspoň bečí, ale tohle howado ještě jásá. Volební právo, jak je vidno, by nemělo být dané automaticky všemu, co má dvě nohy, dvě ruce a hlavu, spousta jsou to lidé jen vzhledově, jinak nemyslící ani ne zvěř. I ta se chová rozuměji.

2 hlasy

On by to i byl ze strany politiků otevřený výsměch všem Čechům, ale to by devadesát procent z nich nesmělo být z práva blbých jako obinadlo na klandru. Takže je to ještě lepší, než si mohl kdo nechat zdát. Nahoře si, vy politici, můžete dělat už třicet let absolutně co chcete, tento tupý národ všechno přežvýká. Všechno.
Tohleto se 60% obyvatelstva nedá vůbec vysvětlit, jak je to složité, a přesně na to tihle gauneři vsázejí. Přesně proto jsou bohatí a chudí. Ovšem chudí jsou chudí napřed duchem, a až pak ve šrajtoflích. Do konce života. Netuší nic, nechápou, nadávají mimo mísu...

3 hlasy

A pomáhá Vám tohle sebetrýznění na veřejnosti? Potřebujete si asi něco hodně hnusnýho vykompenzovat. Co jste udělal? Udal vlastní rodiče STB?

1 hlas

Co to? Sebe co? Víte, co to je sociologie a kriminologie? Tam to máte. Následky bolševismu. Sebe to....

0 hlasů

Je trapné, k jakým slohovým útvarům ta opoziční závist může dospět. Jasně že je Babiš ve střetu zájmů, ale to jsou všichni politici. Jde jen o to, zda tomu dotyčný dokáže odolat. Pokud začne odklánět státní peníze, ať to opozice průkazně to zveřejní.

2 hlasy

Už nechte tuhle kauzy spát a řešte normální věci. Jako OKD a kauzy špiny zlodějské Havla lidské zrudy a špiny

2 hlasy

A kdo, nebo co, je česká TI? Nějaká třetí komora parlamentu? Můžou si plácat co chtějí, zvolení zákonodárci by ty jejich plky vůbec neměli brát v potaz...

2 hlasy

Jen hlupák jen tlápe hubou a neposlouchá, nečte a nepřemýšlí. I tupec z TI může vypustit z huby prospěšnou myšlenku. Tady stačí trocha logiky, na to nepotřebujete být právník. Ani TI.

2 hlasy

a) vypadá to, že se chvilkaři chytili do vlastní jámy.
b) česká TI nemá dobrou pověst. Tak jen ať se o ni soudí.

3 hlasy
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.