Změny na policejním prezidiu souvisejí s reformou

Domácí
7. 8. 2007 17:36
bez popisku 18055
bez popisku 18055

Na policejním prezidiu začaly změny související s chystanou reformou policie. Z čela republikového Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV) byl v polovině července odvolán Jan Švejdar a úřad je nyní bez ředitele. Funkce ředitele ÚSKPV se má v budoucnosti spojit s funkcí náměstka policejního prezidenta pro trestní řízení, kterou zastává Jiří Houba. Informovala o tom mluvčí ÚSKPV Pavla Kopecká.

"Tato změna byla jedním z hlavních cílů náměstka Houby při jeho nástupu do funkce. Řídit jen jednoho muže, zde ředitele ÚSKPV, je podle něho nadstandard," uvedla Kopecká. Přesnější podoba reorganizace neuniformované policie bude podle Kopecké známa ke konci letošního roku.

Švejdar se stal od začátku srpna zástupcem ředitele východočeské policie pro trestní řízení. Na východě Čech Švejdar již v minulosti působil. V čele ÚSKPV stál od 1. února 2006, předtím vedl východočeskou kriminálku.

Reformu policie navrhl ministr vnitra Ivan Langer a měla by platit od roku 2009. Jejím důsledkem by mělo být zjednodušení organizační struktury a modernizace jejího vybavení. Mělo by například ubýt "papírování", policisté by tak více úkolů zpracovávali elektronicky. Jedním z cílů má být odstranění byrokracie u policie.

Reforma by měla také změnit fungování neuniformované policie, tedy i kriminalistů a speciálních celorepublikových útvarů. Langrovi na současné podobě speciálních policejních složek vadí především nedostatečná spolupráce a vzájemná rivalita.

V současném době existují tři speciální útvary, které formálně spadají pod ÚSKPV: Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Národní protidrogová centrála a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.

Podle Langra ale boj s organizovaným zločinem, kterému se v různých podobách tyto složky věnují, komplikuje roztříštěnost agendy mezi těmito útvary. Ačkoli se věnují blízkým problematikám, každý si prý dělá pouze na případech ve své působnosti. Problémem je především komunikace a například vytvoření společných týmů závisí na momentální ochotě vedení útvarů spolupracovat. "Obecně tedy mezi nimi panuje spíše nedůvěra a rivalita, která se neslučuje s efektivní policejní prací," konstatuje návrh reformy.

Všechny složky tak mají postupně přejít pod nově vzniklý Národní kriminální úřad. Ještě ale není jasné, zda si jednotlivé útvary udrží jistou autonomii, nebo budou úplně rozpuštěny a zařazeny do nové složky.

Ilustrační foto: Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ