Českým věznicím chybí peníze a praskají ve švech. Vláda proto chystá sérii opatření, jak problém vyřešit. Do vězeňství jednorázově nalije tři sta milionů korun a vybuduje tak přes tisíc míst. Do budoucna ale chystá jiná řešení: prodej starých zařízení a zavedení dosud neobvyklých trestů. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Právě teď si v Česku odpykává trest dvacet tisíc vězňů, celkem osm tisíc z nich má na krku menší trest než dva roky. V budoucnu by část těchto trestanců měla od soudců dostat alternativní tresty. "Minimálně čtyři tisíce dnešních vězňů by si mohlo trest odpykat jinou formou, například v domácím vězení," řekl v pořadu České televize ministr Pospíšil.
Jeho oponentka a stínová ministryně z ČSSD Marie Benešová však namítla, že takový trest na vězně často nemá potřebný účinek. "Navíc by bylo velmi drahé zabezpečení systémem GPS," dodala Benešová. S tím však nesouhlasí Jan Gruber z vedení Vězeňské služby. "Náklady na bezpečností systém při domácím vězení by byly mnohem menší než výdaje na trestance ve vězení," řekl.
Ministr Pospíšil nicméně přiznal, že alternativní tresty bude moci česká justice využívat nejdříve od roku 2010. "Současná vláda to musí připravit, uvedení do praxe však bude spadat až do příštího volebního období," oznámil ministr.
Na vězně je málo peněz
České věznice trápí kromě přebytku trestanců také rozpočty. Ministr Pospíšil proto oznámil, že věznice dostaly od vlády v minulém týdnu jednorázovou finanční injekci. "Vyčlenili jsme z rozpočtu 260 milionů korun pro věznice, které tam kvůli zásahu Paroubkovy vlády chyběly," rýpnul si do ČSSD Pospíšil. Do konce roku se navíc vytvoří přes tisíc nových míst, která by měla přeplněným věznicím pomoct.
Ministr spravedlnosti ale připustil, že jde pouze o dočasné řešení. "Definitivně nám pomůže až nový trestní zákoník, který zavede používání alternativních trestů." Jeho prosazení nahrává také fakt, že ho nejspíš podpoří i opoziční sociální demokraté. "V tomhle ohledu jsem váš fanda," vyjádřila svou podporu alternativním trestům stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Jak ale Pospíšil přiznal, na nový zákoník si budou české věznice muset minimálně dva roky počkat.
A jak dál s financováním věznic? "Budeme kopírovat celosvětový trend. Prodáme staré věznice a za utržené peníze postavíme nová zařízení. Staré věznice budou stejně časem potřebovat rekonstrukci. A to by stálo obrovské množství peněz," vysvětlil Pospíšil. Jako příklad uvedl známou pankráckou věznici v Praze. "Její rekonstrukce by stála okolo půl miliardy korun. Proto bude výhodnější ji prodat," řekl ministr a dodal, že tento rok ještě pankráckou věznici prodej nečeká.
Ilustrační foto: Petra Mášová