Středočeští záchranáři v neděli zasahovali u letošního druhého hadího uštknutí v kraji. Zmije zranila dvaašedesátiletého muže při sekání trávy. "Neštěstí se stalo stejně jako v prvním případě v Mníšku pod Brdy," sdělila mluvčí krajské záchranné služby Tereza Janečková.
Zdravotníci k případu vyjížděli v 15.30. "Muž měl pokles tlaku - jeden z příznaků možné alergické reakce. Záchranáři u něj museli zahájit léčbu a transportovali ho do Oblastní nemocnice Příbram na centrální příjem," uvedla Janečková.
K prvnímu letošnímu uštknutí zmijí středočeští záchranáři vyjížděli 18. května, shodou okolností také do Mníšku pod Brdy. Sedmačtyřicetiletého muže uštkl had na stavbě poblíž nádraží.
Odborníci upozorňují na to, že letos je zmizí více než v jiných letech, protože mají kvůli loňskému přemnožení hlodavců dostatek potravy. Had však přirozeně neútočí a uštkne jen v případě, že je překvapen. Zmije vnímají otřesy půdy. Při pohybu v terénu se proto jako prevence doporučuje dupat, nechodit zbytečně mimo cesty a vyhýbat se kamenitým místům.
Uštknutí zmijí se podle lékařů projeví okamžitě krvavým otokem. Může se také objevit nadměrné pocení, břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením. Při poskytování první pomoci je nutné končetinu znehybnit, nad místem uštknutí přiložit elastickou bandáž. Lékaři nedoporučují zaškrcování končetiny, rána se také nemá rozřezávat a vytlačovat z ní jed. V každém případě je nutný rychlý převoz postiženého do nemocnice