Někde se zřejmě stala chyba. Návrh tabákové směrnice schválený Evropským parlamentem totiž obsahuje ustanovení, které fakticky znemožňuje používání tabákových nálepek - kolků. Jde přitom o zásadní prostředek boje proti padělatelům, který je zároveň důležitým prvkem v systému výběru spotřební daně.
A kde je problém? Tabáková směrnice v článku 9 doslova říká, že "zdravotní varování musí být umístěna na horním vrchu jednotlivého balení" a na jiném místě, konkrétně v článku 7 se ale píše, že "zdravotní varování nesmí žádným způsobem překrývat nebo narušit kolky, cenovky, sledovací a dohledávací značky nebo bezpečnostní prvky na jednotlivých baleních."
Platná legislativa boje proti nelegálnímu obchodu v České republice přitom nařizuje, aby byl kolek umístěn tak, že při prvním otevření dojde k jeho poškození, to znamená, že musí být také v horní části krabičky. Již na první pohled je v této záležitosti patrný základní rozpor. Podle tiskového mluvčího ministerstva financí Ondřeje Šrámka je v tuto chvíli vytvořena pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva financí a zemědělství, která záležitosti ohledně tabákové směrnice, a konkrétně i umístění kolku řeší.
"Ve hře je mimo jiné i jednání o posunutí platnosti směrnice," dodal Ondřej Šrámek. Problematické ustanovení se netýká pouze České republiky. Kolky jako způsob boje proti padělatelům a pašerákům využívá 20 z 28 členských států unie.
Nová směrnice nahrává padělatelům
Podle některých argumentů by plánovaná opatření mohla nelegální obchodování usnadňovat nebo by mohla být příčinou vyšší poptávky po nelegálních výrobcích. Jiří Barták z Generálního ředitelství cel ČR k tomu pro server EurActiv podotýká: "Jestliže se zmenší prostor pro ochranné známky na krabičkách, je pro nelegální výrobce jednodušší takové ‚no name' krabičky vyrobit. Část ochranných prvků je zapracována přímo do grafiky, další ochranné prvky jsou zjistitelné až po rozbalení krabiček."
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) odhaduje, že členské státy EU přicházejí na daních a clech každoročně kvůli nelegálnímu obchodu s tabákovými výrobky o bezmála deset miliard eur. Podíl nelegálních výrobků na evropském trhu představoval v minulém roce 11,2 %.