Základní sada dopravních značek má být pro evropské státy totožná. Přesto existuje mnoho značek, o jejichž významu nemá většina šoférů ani ponětí. Server TÝDEN.CZ připravil výběr nejzávažnějších nástrah, které mohou řidiče při cestě po Evropě zaskočit.
Zimní výbava. Tak se jmenuje dopravní značka, která od března obohatí tuzemské silnice. A to doslova. Její provedení - auto a sněhová vločka v modrém kruhu - totiž nemá jinde v Evropě obdoby.
Experti na silniční bezpečnost se proto obávají, zda značce, která přikazuje jízdu na zimních pneumatikách, cizí šoféři vůbec porozumějí. "Neumím si představit, jak to pochopí. Je to zcela nesystémové zobrazení," rozčiluje se Jaroslav Hořín z Centra dopravní prevence.
Kromě zmíněné cedule jsou na zdejších silnicích k vidění ještě další rarity: za unikát se považuje značka Mlha, netradiční jsou rovněž vývěsky s upozorněním na výskyt rozmanité zvěře.
Na žáby si dávají řidiči pozor v pražském Prokopském údolí či v okolí Albrechtického potoka na Frýdlantsku, kachny zase již druhým rokem chrání speciální značka v Bušovicích na Rokycansku.
Umisťování zčásti recesistických, přesto ze zákona platných cedulí je v režii správce vozovky. Ministerstvo dopravy přesto apeluje, aby se s výjimečným značením šetřilo. "Doporučujeme spíše umístit výstrahu 'Jiné nebezpečí' a doplňkovou tabulku s textem," radí mluvčí Karel Hanzelka.
Stopka na druhou
Nečekané nástrahy připravily řidičům i další evropské země. Význam běžné stopky ve většině z nich například zastává ještě další značka - černá čára v červeném kruhu. Zakazuje průjezd bez zastavení, často je navíc doplněna informativním textem. Dříve upozorňovala na blížící se celnici, dnes se nejčastěji vyskytuje v souvislosti s výběrem mýtného. Mimo Evropu, například v Brazílii, však plně supluje funkci běžné stopky.
Jednu z posledních novinek evropského dopravního značení představují od 1. ledna zavedené ekologické zóny. Povolují vjezd do historických center německých velkoměst pouze vozidlům, která splňují přísné emisní testy.
ČTĚTE TAKÉ: Němci uzavírají města před auty bez ekoznámky
Různé varianty zobrazení nabízí v unijních státech symbol pro turisticky zajímavou trasu: ve Švédsku a Dánsku jej reprezentuje žlutá květina v modrém poli, v Norsku podivně se klikatící čára.
Jiné překvapení číhá i ve Švýcarsku: žlutě vyvedená poštovní trubka nařizuje dávat přednost listonošům před dalšími účastníky silničního provozu.
Nečekané potíže mohou způsobit i jen drobné odchylky od zažitého značení. Zákaz vjezdu motorových vozidel po Rakousku si kvůli zastaralé siluetě automobilu lze vykládat jako značku, která platí pouze pro veterány.
Teoretici dopravní bezpečnosti proto horlí pro sjednocení evropských značek i předpisů. Poslední úmluva, která zaváděla jednotné značení na evropských vozovkách, je již téměř čtyři desítky let stará.
"Už tak mají řidiči bídné znalosti o značkách ve své vlasti. A když jedou do zahraničí, tuší maximálně, jaká je tam nejvyšší povolená rychlost. Značky, které neznají, ignorují a doufají, že se jim to nevymstí," komentuje situaci Miroslav Preclík z Ústředního automotoklubu.
Foto: Jan Schejbal, archiv, FIA, Evropská komise