Soud znovu zprostil Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a tři bývalé zpravodajce Milana Kovandu, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka viny ze zneužití Vojenského zpravodajství. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu ihned odvolal.
Skutky popsané v obžalobě nejsou podle soudu trestnými činy, nepodařilo se prý také prokázat motiv. Obžaloba tvrdí, že Nečasová chtěla nezákonným získáním informací o životě manželky premiéra Petra Nečase (ODS) uspíšit jeho rozvod.
Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci se v hlavním líčení snažil už podruhé dokázat, že šéfka Nečasova kabinetu Nagyová nechala Radku Nečasovou v roce 2012 nezákonně sledovat vojenskými zpravodajci, a to z osobních důvodů. Nečas se později rozvedl a Nagyovou si vzal. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová ale tuto konstrukci odmítla.
"Z odposlechů jednoznačně vyplývá, že svědek Nečas paní obžalovanou miloval. Měl k ní velice blízký vztah, ale na druhé straně měl blízký vztah i ke své manželce, nechtěl jí ublížit. Proto velice opatrně, ale i neobratně řešil otázky rozvodu. To, že se chtěl rozvést, je zcela zřejmé. Nevidím důvod, proč by měla obžalovaná tímto krkolomným způsobem dosáhnout rozvodu. Tento motiv není vůbec prokázán provedenými důkazy," řekla.
Při odůvodnění rozhodnutí dále uvedla, že obžalované osvobodila na základě zásady, podle níž je při pochybnostech zapotřebí rozhodnout ve prospěch obviněných. Důkazy, které jí nařídil provést odvolací senát - tedy výslech dvou svědků a přehrání dalších odposlechů - nepřinesly podle Králové nic nového.
Jana Nečasová si rozsudek vyslechnout nepřišla, z jednání se omluvila. Všichni tři bývalí zpravodajci naopak dorazili a po vyhlášení verdiktu neskrývali spokojenost. Podle Pohůnka "opět zvítězil zdravý rozum nad lží a nenávistí". Obžalovaní vinu od počátku popírají. Zpravodajci se hájí tím, že Radku Nečasovou nesledovali, ale prováděli takzvané kontrasledování kvůli obavám z toho, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.
Žalobce Bajger doufá, že pražský městský soud jeho odvolání znovu vyhoví. Náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavel Komár řekl Českému rozhlasu, že odvolacímu senátu zřejmě navrhnou výměnu soudkyně Králové, protože se neřídila závaznými pokyny soudu vyšší instance.
Kauza Vojenského zpravodajství vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády. Poslanec Marek Benda (ODS) po dnešním zprošťujícím verdiktu uvedl, že by ministr spravedlnosti a nejvyšší státní zástupce měli s Bajgerem a jeho šéfem Ivo Ištvanem zahájit kárné řízení. Ištvan na rozsudek reagoval tak, že je pro něj důležitější názor odvolacího soudu, který dal dříve obžalobě za pravdu.
Obvodní soud v kauze poprvé rozhodoval v roce 2014, kdy Nečasové uložil trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavil a případ Kovandy a Páleníka předal ministerstvu obrany.
Pražský městský soud však už tehdy Králové případ zpravodajců vrátil. Nagyová i státní zástupce navíc podali odpor, takže se muselo konat hlavní líčení. Loni v květnu pak soudkyně ohledně všech obžalovaných dospěla k závěru, že se trestný čin nestal. Žalobci se ale úspěšně odvolali, a proto se v tomto týdnu konalo nové hlavní líčení.
Hlavní události v kauze Jany Nečasové: 12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády. 13. června - Objevila se jména zadržených (mj. ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová, bývalý šéf Vojenského zpravodajství a tehdejší předseda Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník a ředitel VZ Milan Kovanda). 14. června - Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár uvedl, že Nagyová čelí obvinění ze zneužití VZ ke sledování tří osob. Podle policie figurovala Nagyová s premiérem Nečasem i v kauze korupce tří poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. V březnu 2015 byla Nagyová obviněna (a posléze obžalována) také z úniku informací z Bezpečnostní informační služby. 15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové a Pohůnka. 17. června - Premiér Nečas podal demisi; skončil v čele ODS. Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby ředitele VZ Kovandu a zpravodajce Pohůnka. 19. července - Všichni hlavní obvinění byli propuštěni z vazby. Kromě Nagyové i Pohůnek a Páleník. 21. září - Nečas se oženil s Janou Nagyovou.
2014: 6. června - Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu ve věci zneužití VZ na Nečasovou, bývalé šéfy rozvědky Páleníka a Kovandu i zpravodajce Pohůnka. 27. června - Obvodní soud pro Prahu 1 uznal nepravomocným trestním příkazem Nečasovou vinnou ze zneužití VZ a udělil jí roční podmínku s odkladem na čtyři roky. Nečasová později proti verdiktu podala odpor, odvolal se i státní zástupce. - Soud zastavil stíhání zpravodajce Pohůnka. Případy Páleníka a Kovandy postoupil ministerstvu obrany; to 4. července uvedlo, že nemůže Páleníka potrestat, protože není činným vojákem, sdělilo též, že Kovandovi může hrozit důtka či snížení platu. 3. září - Městský soud v Praze vrátil k novému projednání případ bývalých šéfů VZ Kovandy a Páleníka i zpravodajce Pohůnka. 20. listopadu - Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil hlavní líčení v kauze Nečasové kvůli zneužití VZ. Týž den bylo jednání odročeno na leden 2015, aby ministerstvo obrany mohlo rozšířit zbavení mlčenlivosti vojenským důstojníkům.
2015: 12. ledna - Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil odročené jednání. 29. května - Soud zprostil Nečasovou viny ze zneužití VZ. Osvobodil i ostatní obžalované - bývalé šéfy VZ Páleníka a Kovandu a zpravodajce Pohůnka. Verdikt nebyl pravomocný. 11. června - Místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová určila 31. srpen jako termín pro písemné odůvodnění rozsudku; soudkyně Helena Králová sdělila na konci května jen "výrok verdiktu", jenž kvůli utajovaným informacím neodůvodnila. Původně jí běžela desetidenní lhůta od 1. června, ale Králová požádala o její prodloužení. 4. září - Žalobci podali odvolání proti osvobozujícímu rozsudku. Odvolání Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, řešil Městský soud v Praze.
2016: 30. března - Pražský městský soud zrušil osvobozující verdikt nad Nečasovou a nad dalšími obviněnými. Aktéry kauzy tak čekalo druhé kolo veřejného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1. Za zneužití pravomoci hrozilo pětici až pětileté vězení. 13. června - Obvodní soud pro Prahu 1 začal znovu projednávat kauzu zneužití Vojenského zpravodajství. 17. června - Soud znovu osvobodil Janu Nečasovou a tři bývalé zpravodajce v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.
|