Zpráva nic neřeší, řekli radní. Metrostavu jde o smlouvu
09.07.2010 12:35 Původní zpráva Aktualizováno 09.07. 15:56
Mimořádné jednání pražských radních, kteří řešili úterní propad tunelu Blanka v Praze 6, připomínalo pérování žáčků učitelem. Několik šéfů Metrostavu a zástupci dalších dodavatelských a projektantských firem seděli se sklopenými hlavami a poslouchali, jak na jim primátor Pavel Bém a radní vyhrožují odstoupením od smlouvy.
Vedení města předběžnou zprávu Metrostavu nakonec označilo za naprosto nedostačující. "Sám za sebe musím říct, že pokud se to stane jednou, dovedu to pochopit. Podruhé už je to na pováženou, ale třikrát... Je vlastně naprostý zázrak, že se dosud nikomu nic nestalo," komentoval situaci náměstek primátora Rudolf Blažek.
Podle něj dvoustránková zpráva s "nějakými" mezizávěry neodpovídá ani na základní možnosti, jak se propad parkoviště u budovy ministerstva kultury mohl vůbec stát. "Je jasné, že v současné situaci nelze pokračovat dále. Pokud nebude se stoprocentní jistotou zodpovězena otázka, že se to nemůže opakovat, nelze pokračovat," hřímal na tiskové konferenci po jednání primátor Pavel Bém.
K TÉMATU: Metrostav prý věděl, že hrozí sesuv tunelu Blanka
Tunel Blanka: nedodržení technologie nebo kaverna
Pro Metrostav je to velmi prekérní situace. Nejde jen o politiky proklamované možné odstoupení od smlouvy. Teprve před nedávnem totiž tato firma zvítězila i v soutěži na výstavbu další trasy metra. Z rozpočtu více než dvaceti miliard na tuto stavbu by zhruba polovina měla jít na samotné stavební práce.
Představitelé Metrostavu se proto brání, že skutečné důvody, proč se zřítila stavba tunelu a na jejím místě zůstal obrovský kráter o velikosti 35x20 metrů, může zjistit až vyšetřování policie a Českého báňského úřadu.
Jeho místopředseda Dušan Havel poznamenal, že dosavadní vyšetřování ukazuje na to, že za propadem mohou stát s největší pravděpodobností "buď chyba v dokumentaci, nebo technologická nekázeň". "Zatím se kloníme k těmto dvěma variantám. Je nutné podotknout, že oproti propadům ve Stromovce šlo o jinou situaci. Stalo se to až třicet metrů za čelem ražby, už tam v té chvíli bylo ostění. Tyto okolnosti proto nahrávají spíše těmto variantám," řekl Havel.
Český báňský úřad, který nakázal zastavit stavební činnost, podle něj prozatím zajistil veškerou dokumentaci - včetně stavebních deníků, ze kterých by mělo jasně vyplývat v jaké chvíli se tunel zřítil. Pracovníci úřadu vyslýchají v současné době i svědky. "Místo prozatím nelze ohledat. Jsme sice tlačeni, abychom poskytli co nejrychlejší závěry, vyšetřování ale bude trvat měsíc či dva," doplnil Havel.
Metrostav mezitím na místě utvořil betonovou uzávěru a tramvaje kolem Brusnice projíždějí pouze krokem. Server iHNed.cz mezitím upozornil na fakt, že podle zprávy předložené magistrátu Metrostav předpokládal v inkriminovaném místě problémy s velkým předstihem. Již v květnu totiž požádal ministerstvo kultury, aby parkoviště vyklidilo a nepoužívalo. "Ano, o tom záboru nás informovali již zhruba před dvěma měsíci. Na rozdíl od parkoviště stojí samotná budova ministerstva mimo plánovanou trasu tunelu," uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
PSALI JSME: Stavba tunelu Blanka je dočasně pozastavena
Metrostav se brání tím, že sice věděl o problematickém podloží v místě bývalých mariánských hradeb, zvolil prý proto ale nejbezpečnější variantu pomalé vertikální ražby, tedy ražby, kdy se hornina odebírá nejprve z boků projektované stavby a její profil se zpevňuje betonovou slupkou po velmi malých částech. K proražení celého komplexu údajně zbývá již jen několik desítek metrů.
Báňský úřad však nejenom zakázal další ražbu úseku Brusnice, přikázal udělat i nový geologický průzkum a přepracovat dokumentaci k této části stavby. Stavebníci pracují v ostatních částech tunelového komplexu Blanka, které už jsou proraženy. V nich je potřeba například vybudovat obezdívku, instalovat technologie a vzduchotechniku.
Tunelový komplex Blanka, který se začal stavět v roce 2007, má být součástí severozápadní části městského okruhu. Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.
Foto: magistrát hl.m. Prahy, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.