Zranění sebe sama na silnici už není pokutováno
22.08.2007 06:11
S úderem půlnoci začala platit takzvaná technická novela zákona o silničním provozu. Za zastavení na místě pro invalidy se tak už nebude odebírat řidičák, za zranění sebe sama se nebude trestat pokutou a podobně. Celkem se v zákoně změnilo asi šest ustanovení.
"Novela odstraňuje nejkřiklavější chyby, které se v zákoně vyskytují. Kladně hodnotíme zejména ustanovení, že se nebudou ukládat pokuty tomu, kdo se sám při nehodě zraní," řekl Václav Špička z Autoklubu České republiky.
Rázně proti kalhotkám
Tvůrci novely se zaměřili i na boj proti řidičům, jejichž poznávací značka je zakrytá nebo nečitelná. Tento čin budou nově policisté hodnotit jako přestupek. "Motorkáři si s oblibou zadní značku ohýbají nebo ji zakrývají dámskými kalhotkami. Nyní bude tento čin přísně trestán odebráním řidičského oprávnění a pokutou až deset tisíc korun," uvedl dříve tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Špička uvítal rovněž zrušení trestu odebrání řidičského průkazu za neoprávněné zastavení či stání na místě pro invalidy. Trestem zůstane pokuta ve výši do deseti tisíc korun. "Od začátku jsme byli přesvědčeni, že zákaz činnosti za tento přečin byl přehnaným trestem. Na tom jsme se shodli i s předsedou Národní rady zdravotně postižených Václavem Krásou," doplnil Špička.
V případě stání v obytné a pěší zóně mohou být nyní řidiči potrestáni odebráním jednoho bodu a pokutou, od středy bude nově ukládána pouze finanční sankce. Ruší se i výjimka ze zákazu zastavení a stání na zákonem vymezených místech pro řidiče vozidel rozvážejících poštu. Tuto výjimku podle předkladatelů řidiči těchto vozidel často mylně chápali tak, že si mohou zastavit, kde chtějí.
Novela rovněž upřesňuje hranici škody, při jejímž dosažení účastník musí nehodu ohlásit policistovi. Původní znění zákona ukládalo oznamovací povinnost při škodě vyšší než 50 tisíc korun – nově se stanovuje, že je třeba hlásit i přesně padesátitisícovou škodu.
Jedním trestním bodem bude od středy ohodnocen řidič, který vyjede na dálnici nebo na silnici pro motorová vozidla ve vozidle, které není konstruované na dostatečně vysokou rychlost.
Chystají se i další změny
Špička vyjádřil naději, že takzvaná technická novela nebude poslední změnou silničního zákona a další a hlubší novelizace na sebe nenechá dlouho čekat. "Věříme, že ke změnám dojde v dohledné době. Zákon obsahuje spoustu dalších bodů, které je potřeba nahradit, odstranit, vylepšit, prostě změnit," řekl Špička.
Plán dalších změn potvrdil již dříve Hanzelka, podle něhož je "technická" novela pouze začátkem úprav řešících nepřesnosti zákona o silničním provozu, který platí od loňského července. "Je to taková první vlaštovka a nepochybně nás čeká další novelizace. Po prázdninách chystáme podrobné zhodnocení roční účinnosti bodového systému a během podzimu by mohlo být jasno, co se zákonem dál," řekl Hanzelka.
"Problematických zůstává celá řada bodů. Například se nám nelíbí, že když někdo v obci překročí povolenou rychlost jen o dva kilometry za hodinu, je potrestán stejně jako ten, kdo jede rychlostí 69 kilometrů za hodinu," upřesnil Špička.
Nynější zákon, který zavedl bodový systém, měl přispět ke snížení počtu úmrtí na silnicích. V prvních třech měsících se situace skutečně zlepšila, potom se ale začala vracet do starých kolejí. Za sedm měsíců letos na silnicích v Česku zemřelo 612 lidí, tedy o 105 více než za stejné období loňského roku.
Foto: Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.