Případ členů skupiny Ztohoven, kteří podle obžaloby vyvěsili loni na podzim nad Pražským hradem místo prezidentské standarty červené trenýrky, začne ve středu projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. Třem umělcům hrozí za výtržnictví, krádež a poškození cizí věci až tři roky vězení. Umělci v pondělí oznámili, že ukradenou standartu rozstříhali, dříve přitom tvrdili, že uletěla.
Obří červené trenýrky vyvěsili členové Ztohoven loni 19. září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Hradu. Po činu zveřejnili prohlášení, ve kterém Zemana kritizovali, podle nich spodní prádlo představuje "standartu muže, který se nestydí za nic". Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že celková škoda dosáhla 100 tisíc korun.
V pondělí spolek oznámil, že standartu v hodnotě 33 tisíc korun rozstříhal na 1152 kousků. Performeři je pak rozdávali náhodně vybraným lidem ve všech krajích. Za úmyslné poškození státního symbolu jim tak může v přestupkovém řízení hrozit až desetitisícová pokuta. Původně skupina tvrdila, že standarta uletěla.
Případem se soudy zabývaly loni ve zkráceném řízení, které se používá u méně závažných trestných činů, obvodní i odvolací soudy však odmítly muže potrestat. Ve spisu podle nich chyběly důkazy o tom, že čin spáchali právě obvinění, skutek podle nich také nesplňoval podmínky pro zkrácené řízení. Případ se tak vrátil policii k došetření.
Skupina na sebe několikrát upozornila kontroverzními akcemi. Pozornost širší veřejnosti upoutali v létě 2007 svým zásahem do vysílání České televize, kdy se v pořadu ČT2 Panorama objevil simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš. Soud čin vyhodnotil jako přestupek, příslušný městský úřad ale zamítl i to, a umělci nebyli potrestáni.
Ve stejném roce jeden ze členů Roman Týc (vlastním jménem David Hons) vyměnil v Praze skla na padesáti semaforech pro chodce za šablony s postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích. Za to mu soud uložil peněžitý trest šedesát tisíc korun, který Týc odmítl a nezaplatil ho. V prosinci 2011 ho soud poslal na měsíc do vězení, kde byl od února do března 2012.
V listopadu 2012 zveřejnila skupina telefonní čísla některých politiků. Na výstavě Kartografie naděje v pražském centru DOX umístila tabuli, na níž byly kontakty na všechny poslance včetně premiéra Petra Nečase, některých ministrů a prezidenta Václava Klause. Policie případ odložila, nešlo podle ní o trestný čin.
Ztohoven před soudem: Rozstříhali standartu na 1152 kousků
Domácí
28. 6. 2016 17:12
Rozstříhanou prezidentskou standartu rozdávali Ztohoven náhodným kolemjdoucím.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal