Ztracená půlmiliarda z ČKA: <span>policie obvinila</span> prvního muže

Domácí
21. 8. 2008 11:03
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Manažer společnosti prý chtěl peníze zhodnotit, ne zpronevěřit.Protikorupční policie obvinila dvaatřicetiletého muže v kauze ztracené půlmiliardy z účtů dceřiné firmy České konsolidační agentury, společnosti Galileo Real. Novinářům to sdělil mluvčí útvaru Roman Skřepek. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku mu hrozí až osm let vězení.

Písemný souhlas k vyvedení peněz dal manažer Galilea Jan Šik, později to odůvodnil tím, že je chtěl v zahraničí zhodnotit.

ČTĚTE TAKÉ: Kalousek zažaloval tři muže za zmizení půlmiliardy z ČKA   
                       
Potvrzeno: půlmiliarda z ČKA se vrací do Česka

Peníze se dostaly na účet jedné z největších bank na světě, švýcarské UBS. Koncem loňského roku se česká vláda s UBS dohodla na tom, že banka státu vrátí 420 milionů korun a zbytek peněz budou vymáhat na Miloši Skořepovi, který se na převodu peněz podílel.

Podle Skřepka měl obviněný muž pravomoc jednat za společnost Galileo Real. V letech 2004 až 2005 pak bez vědomí společnosti údajně převedl peníze do zahraničních bank. Částka nakonec skončila na soukromém účtu a majitel konta je použil pro své potřeby.

Obviněného muže policie stíhá na svobodě.

Otevření účtu ve švýcarské bance zprostředkovávali podnikatelé Skořepa a František Savov. Skořepa pak několik měsíců českým médiím tvrdil, že vyvedené peníze vrátí. Na všechny tři hlavní účastníky transakce podala Česká konsolidační agentura trestní oznámení.

"Nemůžeme vyloučit, že v případu budou obviněni další lidé," řekl Skřepek. Například Skořepu však policie zatím nemůže nalézt. Média již počálkem loňského roku informovala, že muž utekl do ciziny.

ČTĚTE TAKÉ: Podnikatel Skořepa z kauzy ČKA zmizel

Na Šika, Skořepu i Savova také podala v březnu civilní žalobu společnost Galileo Real. U Obvodního soudu pro Prahu 7 se domáhá půlmiliardové náhrady škody. Soudního jednání se však společnost zatím nedočká, soudce Karel Hanuš chce totiž počkat na výsledek  trestního stíhání. "Zatím jsem vydal předběžná opatření, která pánům znemožňují zacházet s nemovitostmi a obchodními podíly," řekl Hanuš. Podle něj se však hodnoty těchto majetků ani zdaleka neblíží částce požadované Galileem.

 Události kolem nelegálně vyvedených 500 milionů korun z ČKA
3. května 2006 - Server Aktuálně.cz informoval, že ČKA postrádá 500 milionů korun. Jde o peníze, které její dceřiná společnost IMOB poslala z účtu firmy Galileo Real (tu jako součást struktur zbylých po zkrachovalé IPB IMOB spravoval) kvůli zhodnocení na zahraniční účty. Peníze podle serveru zmizely v roce 2005.

4. května 2006 - Podle médií se na vyvedení peněz z ČKA kromě ředitele IMOB Jana Šika podílel i podnikatel Miloš Skořepa. Předseda dozorčí rady IMOB Pavel Pešek rezignoval.

- Ministr financí Bohuslav Sobotka nařídil audit všech dceřiných firem ČKA.

9. května 2006 - Podle ČKA Skořepa potvrdil, že částku převzal, a nabídl agentuře spolupráci při zajištění a navrácení peněz.

10. května 2006 - Podle Mladé fronty Dnes peníze ČKA leží v trezorech United Bank of Switzerland (UBS).

- Vláda v souvislosti s kauzou odvolala Mojmíra Hampla a Jiřího Jurána z představenstva ČKA.

- Skořepa řekl, že peníze státu, které investoval do akcií a podílů v zahraničních firmách, ohroženy nejsou a že vše vrátí. Podle jeho verze si peníze půjčil od svého známého Františka Savova, aniž věděl, že jde o stamiliony ČKA.

12. května 2006 - ČKA se údajně dohodla se Skořepou na navrácení peněz prostřednictvím splátkového kalendáře.

30. června 2006 - ČKA neobdržela zmizelých 500 milionů korun od Skořepy. Peníze měly podle jeho slibu dorazit ČKA tento den.

26. července 2006 - Podle médií trvalo státnímu zástupci tři měsíce zjištění, že mu kauza nepřísluší, a stejně dlouhou dobu nebyl schopen rozhodnout, zda je vyvedení peněz do zahraničí trestným činem. Policie tak nemohla provádět řádné vyšetřování.

17. září 2006 - Ministr financí Vlastimil Tlustý řekl, že byl ujištěn, že je vysoce reálná naděje, že se peníze do ČKA vrátí.

1. listopadu 2006 - ČKA oznámila, že bude 500 milionů korun požadovat soudní cestou od švýcarské banky UBS. Podle vyjádření agentury banka odmítla veškeré snahy o mimosoudní vyrovnání.

9. února 2007 - Podle Aktuálně.cz podnikatel Miloš Skořepa zmizel do ciziny.

12. února 2007 - Podle Práva banka UBS zablokovala peníze vyvedené z ČKA. Učinila tak na českou žádost o právní pomoc.

12. prosince 2007 - Vláda schválila dohodu s bankou UBS o způsobu navrácení 500 milionů korun. Banka státu na základě smlouvy vrátí 420 milionů korun, zbytek peněz až do 558,5 milionu včetně úroků a náhrady škod bude stát společně s bankou vymáhat na Miloši Skořepovi, který se na převodu peněz podílel.

27. prosince 2007 - ČKA obdržela na účet 404 milionů korun od UBS, návazně dostala dalších 16 milionů Kč.

31. prosince 2007 - ČKA zanikla, její agenda přešla na ministerstvo financí.

27. května 2007 - Podle Hospodářských novin ministerstvo financí zažalovalo hlavní aktéry transakce (Skořepu, Savova a Šika) a bude po nich chtít nahradit škodu ve výši zhruba 140 milionů korun.

21. srpna 2008 - Protikorupční policie obvinila v kauze ztracených 500 milionů korun dvaatřicetiletého muže, který měl pravomoc jednat za společnost Galileo Real a v letech 2004 až 2005 bez vědomí společnosti údajně převedl peníze do zahraničních bank. Písemný souhlas k vyvedení peněz dal před více jak třemi lety Šik.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ