Ztratil Krejčířovy spisy, teď bude mít nižší plat
10.10.2007 15:20 Aktualizováno 10.10. 16:07
Za ztrátu Krejčířových spisů ve středu kárný senát Vrchního soudu v Olomouci potrestal státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství Milana Horvátha. Na tři měsíce mu snížil plat o 15 procent.
Horvátha, který zastával na Nejvyšším státním zastupitelství místo šéfa odboru závažné hospodářské a finanční kriminality, již stála ztráta spisu vedoucí funkci.
Policie muže a ženu podezřelé z krádeže dopadla a kufřík zajistila. Žádný z dokumentů se neztratil a na podezřelé již státní zástupce podal obžalobu pro krádež vloupáním.
Podle kárného senátu Horváth porušil povinnosti státního zástupce. "Státní zástupce se musí chovat způsobem, aby maximálně minimalizoval možnost ztráty spisů. Za takové jednání však nelze považovat zanechání spisů v kufříku v autě," uvedl člen kárného senátu Vladimír Rutar. Senát nicméně přihlédl k tomu, že Horváth ztrátu dokumentů okamžitě nahlásil policii a informoval o tom i svého nadřízeného. "Přihlédli jsme také k tomu, že byl neprodleně odvolán z funkce, což je nejen postižení společenské, ale i finanční," dodal Rutar.
Trest mohl státní zástupce dostat i vyšší. Náměstkyně nejvyšší státní zástupkyně Olga Šebková, která vystupovala v roli kárného žalobce, navrhovala, aby mu kárný senát snížil plat o čtvrtinu na tři až šest měsíců.
Podle Šebkové Horváth nakládal s dohledovými spisy Nejvyššího státního zastupitelství tak, že svou nedbalostí vytvořil podmínky pro to, aby se se spisem seznámila třetí osoba. "Jde i o údaje, které jsou zákonem chráněny," uvedla dnes Šebková.
Horváth se před kárným senátem hájil tím, že se žádného kárného provinění nedopustil. Argumentoval tím, že spisy si odvážejí domů ke studiu i ostatní kolegové včetně soudců. Tvrdil také, že spisy v autě zajistil a vůz uzamknul. "Já jsem je v autě zajistil, nikomu jsem jejich obsah nesděloval a ani je nikomu nezpřístupňoval," podotkl státní zástupce s tím, že v kufříku nebyly žádné důkazní materiály ani plány taktického postupu. Celá záležitost se jej údajně hluboce dotkla a důsledek to mělo i v jeho profesní kariéře.
Spisy z Krejčířovy kauzy si Horváth na rekreační chalupu odvezl 7. května po pracovní poradě v Praze. Spisy údajně přechovával v uzamčeném pokoji. Následujícího dne kufřík s dokumenty uložil v autě na zem pod nohy jednoho z dětí a rodinu odvezl zpět do Brna. Po příjezdu vzal s manželkou každý do náruče jedno dítě, vůz prý uzamknul a odešel domů, kde se zdržel podle svých slov 30 až 40 minut. Když se poté vrátil zpět k vozu, kufřík ani manželčina kabelka již ve vozu nebyly. "Otevřel jsem dveře a kufřík tam nebyl. Polilo mě horko. Prohlédl jsem auto, prošel jsem ulici, prohledal popelnice i úkryty," popsal Horváth.
Česká policie Krejčíře stíhá mimo jiné za to, že se údajně pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek. Viní ho i z údajné přípravy vraždy celníka a další trestné činnosti. Podnikatel ale uprchl z republiky při domovní prohlídce své vily. Pobýval na Seychelských ostrovech. Poté byl zadržen v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu odročil další projednávání žádosti České republiky o vydání uprchlého podnikatele na 15. října.
Ilustrační foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.