Verdikt
Zůstane zapsaný v registru StB, byť svazek není kompletní
12.07.2013 13:30
Muž z Mnichovic u Prahy zůstane v registru spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB) i přesto, že v jeho spisu chybí vázací akt. Spolupráci podle soudů všech stupňů dostatečně dokládají jiné dokumenty, například rukopisné zprávy pro řídícího důstojníka, podepsané krycím jménem. Muž se žalobou marně domáhal vymazání z registru, nyní jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud (NS), oznámil mluvčí soudu Petr Knötig.
Muž s teologickým vzděláním vědomou spolupráci s komunistickou tajnou policií popírá. Žádný závazek podle svých slov nikdy nepodepsal. Ručně psané dokumenty prý nebyly určeny pro Státní bezpečnost a muž neví, jak se do spisu dostaly - možná mu je kdysi někdo ukradl. Sice se na nich objevuje krycí jméno evidované hlavní správou rozvědky, podle muže však jde o přezdívku, kterou běžně používal ve své církvi.
Žalobu na ochranu osobnosti nejprve v roce 2009 zamítl Městský soud v Praze. Svazek podle pražského soudu sice po formální stránce neobsahuje všechny náležitosti, jako je například návrh a zpráva o získání ke spolupráci, ale i tak skýtá dostatek důkazů. Následné odvolání zamítl předloni Vrchní soud v Praze.
Ani Nejvyšší soud nenašel důvod k zásahu, dovolání označil za nepřípustné. "Proti tomuto rozhodnutí není opravný prostředek přípustný," uvedl Knötig. V úvahu připadá jen ústavní stížnost, muž by však musel argumentovat porušením svých základních práv.
Justice v minulosti vyhověla řadě návrhů na vymazání konkrétních osob ze seznamu spolupracovníků. Uspěli například herci Jiřina Bohdalová, Jan Skopeček a Jan Kanyza nebo operní pěvkyně Soňa Červená.
Ministerstvo vnitra letos začátkem června evidovalo 20 žalob na ochranu osobnosti, kterými se lidé domáhají verdiktu, že je StB vedla ve svých seznamech spolupracovníků neoprávněně. Mezi známé osobnosti, které vnitro žalují, patří například televizní moderátor Karel Voříšek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.