Ani nejnovější informace zveřejněné časopisem TÝDEN, že auto místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanové je ojetinou z Německa, ji nepřiměly přesně popsat, jak k autu přišla. Nadále odmítá ukázat technický průkaz vozu. "Budete se ptát všech dvou set poslanců na původ jejich soukromých vozidel?" reagovala její poradkyně Zuzana Palzer.
Za mlžení kolem původu necelého milionu korun zaplatil premiér Stanislav Gross vysokou cenu: přišel o místo vrcholného politika. Strategii vytáček zvolil také současný premiér Mirek Topolánek ohledně volva, které užíval nejméně rok.
O původu auta, které si nakonec letos v létě koupila místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová, nezveřejnil nic. Měsíc zkoušel, co novináři zjistí. Pátrání vedlo až ke hráči německé regionální ligy Martinu Horáčkovi, který za auto zaplatil v Německu.
O PŮVODU VOLVA ČTĚTE ZDE
Ani dnes se přístup Topolánka a Talmanové nezměnil; ke kauze se vyjadřovat nechtějí: "My jsme od začátku tvrdili, že vše je v pořádku. Veškeré spekulace jste vytvářeli vy. Neřekli jsme vám žádnou lživou informaci," řekla serveru TÝDEN.CZ poradkyně Lucie Talmanové Zuzana Palzer. Obdobně argumentoval i Stanislav Gross, když v roce 2005 vysvětloval, jak získal peníze na byt.
AKTUÁLNÍ ROZHOVOR SE ZUZANOU PALZER ČTĚTE ZDE
Pár Topolánek - Talmanová se spekulacím o původu vozu mohl vyhnout docela snadno. Úřadu vlády přišel 11. září tento dotaz časopisu TÝDEN: "Pan premiér uvádí, že nevlastní žádné auto. Už nejméně rok ovšem jezdí ve volvu. Komu tedy auto patří a na základě čeho získal vůz do dlouhodobého užívání?" Kdyby hned ze začátku odpověděl, že si použité auto koupila Lucie Talmanová, zřejmě by nebyl důvod k dalšímu pátrání. Místo toho odvětil: "Auto nevlastním. S tou odpovědí se musíte spokojit." I proto se nabízejí další otázky:
1. Selhali poradci premiéra Topolánka i místopředsedkyně sněmovny Talmanové?
Premiér Topolánek má na úřadě vlády k dispozici celý tiskový odbor, navíc úzce spolupracuje s poradcem Markem Dalíkem. Talmanová spolupracuje se Zuzanou Palzer, která se nechává přímo titulovat jako mediální poradkyně. Pokud je historie vozu naprosto čistá, měli odborníci poskytnout jediné možné doporučení: vše zveřejnit. Místo toho zvolili Topolánek a Talmanová taktiku mlžení, která jen vyvolávala další pochybnosti. Nejprve tvrdili, že historii vozu vůbec neznají, nyní pouze konstatují, že "nikdy neřekli žádnou lživou informaci".
2. Je příběh o koupi volva v Německu poslední verzí?
Dá se to předpokládat. Přesto existují argumenty, které svědčí o opaku. Především: Lucie Talmanová hned zpočátku slíbila, že ukáže technický průkaz, kde je zaznamenaná historie vozu. Dodnes to neučinila. Poradkyně Palzer to odmítla i dnes ve chvíli, kdy už TÝDEN.CZ zveřejnil nové informace o původu vozu.
3. Jakou roli v celém případu hraje finanční skupina J&T, která vyjednává s vládou o byznysu v energetice?
Není obvyklé, aby si banka, která investuje do energetiky, televizního vysílání, fotbalu, masokombinátů a výroby trolejbusů, z ničeho nic vyhlédla začínající podnikatelku a poskytla jí výhodný osmimilionový úvěr. Gabriele Horáčkové, přítelkyni Marka Dalíka, a jejímu obchodu Coccinelle se to povedlo. Právě Horáčková půjčovala vůz Topolánkovi. Podnikatelka dnes tvrdí, že jí vůz zaplatil bratr Martin, který v Německu kope za třetiligový Eintracht Braunschweig. Nejde o další úhybný manévr?
4. Kolik vůz skutečně stál?
Také tady se nabízí několik verzí, které ovšem vytvořili sami politici. Lucie Talmanová nejprve zveřejnila informaci, že zaplatila 700 tisíc korun. O týden později ji Mirek Topolánek korigoval: vůz stál pouhých 400 tisíc korun. Poslední údaj de facto potvrdila serveru Aktuálně Gabriela Horáčková, která vůz původně koupila. Pořídila ho prý od známých v Německu za necelých 450 tisíc korun.
FOTO: Archiv