Antonín Dvořák. Kvůli slavnému dědovi měl problémy s komunisty

Kultura
13. 2. 2017 06:00
Čtěte TÝDEN!
Čtěte TÝDEN!

Tak už umřel... pravil zahloubaně Antonín Dvořák, když se jednoho dne roku 1900 dostavil k rodinnému obědu. Na mysli měl prince z Rusalky, kterou právě uvádí Metropolitní opera v New Yorku. Jaké další historky utkvěly v hlavě ANTONÍNU DVOŘÁKOVI, třetímu toho jména. A proč měl kvůli slavnému dědečkovi problémy s komunisty?

Proč jste tak dlouho hledal cestu ke svým kořenům?

Dvacet let jsem dělal v uranových dolech v Příbrami technika, důlního dozorce a geologa, denně jsem fáral dolů. Pro ohrožení nemocí z povolání jsem s tím musel předčasně přestat, takže právě v roce 1989 jsem šel do důchodu. Já jsem, prosím pěkně, už třicet osm let v důchodu a můžu vám říct, že to je krásné povolání! Druhá věc je, že se po roce 1989 otevřely hranice a začali k nám proudit milovníci Dvořáka z celého světa a že konečně pominul devastující vliv Zdeňka Nejedlého. Tenhle komunistický pohlavár (poválečný ministr kultury,   tvorbu Antonína Dvořáka zatracoval.

Proč vlastně? Traduje se, že mu Dvořák dal košem, když se ucházel o jeho dceru, je to pravda?

Nemyslím si, že se Nejedlý ucházel o mou tetu Otýlii, nedá se to ničím doložit. Otylka se provdala za skladatele Josefa Suka. Jistá věc je, že Nejedlý Dvořáka, Suka a některé další hudební skladatele zrovna nemiloval, protože v nich cítil konkurenci k Bedřichu Smetanovi, kterého naopak miloval, a proto je chtěl za každou cenu degradovat. To se doložit dá. Existuje výrok Zdeňka Nejedlého, že "Dvořák je balvan, který si musí každý začínající muzikant odvalit z cesty, aby mohl dál". V rodině se traduje historka, že můj táta jednou po dědečkově smrti doprovázel babičku na koncert do Národního divadla, kde babička zahlédla Zdeňka Nejedlého a pravila: "Oto, jdi a rozbij mu hubu, dám ti pět zlatých!" Nejedlý se do dědečka navážel ještě za jeho života a dělal to i po jeho smrti. Dokonce si mě jednou zavolali na partajní výbor a začali mě tam pérovat za to, že můj táta provádí hosty v dědečkově letní vile ve Vysoké a že se přitom naváží do Zdeňka Nejedlého. Já jim říkám: "Táta je plnoletý a může si dělat, co chce!"

To by mě nenapadlo, že mít za dědečka Antonína Dvořáka mohlo někomu za komunismu zhoršit kádrový profil!

Jednou nám dokonce udělali šťáru v baráku. Někdy v polovině padesátých let si ode mě bezpečák v práci půjčil svazek klíčů a patrně si je okopíroval, než mi je vrátil. Pak mě jednou v práci zdrželi dlouho do noci, že jako dělají nějakou kontrolu, u které musím být. Rodiče ten samý večer odlákali telegramem do Prahy pod záminkou, že moje sestra Anuška utrpěla nějaký vážný úraz. "Přijeďte oba!" stálo v něm. Telefony tenkrát nebyly, ani pevná linka, nebylo jak tu informaci ověřit. Takže naši jeli do Prahy, já byl v práci a oni tu měli volné pole působnosti. Evidentně to bylo zfingované, ukázalo se, že Anně nic není. Léta jsme žili v přesvědčení, že to byli zloději. Teprve když to tu po sametu prasklo, přišel za mnou policista, který tehdy bydlel vedle, a povídá, "Víte, já jsem vám to tenkrát nesměl říct, ale bylo to jinak, byli to tajní."

Čtěte TÝDEN.* Dá se ještě v pozůstalosti Antonína Dvořáka objevit něco nového?

* Dvořák žil na začátku své kariéry tak nuzně, že neměl ani noty a musel si je půjčovat. Změnilo se to po jeho americkém pobytu?

* Jaký byl slavný skladatel v soukromí?


CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 13. ÚNORA 2017.

 

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ