Boj o trutnovské Bojiště zatím nekončí

Kultura
25. 2. 2011 11:30
Obvyklý obrázek z minulých let se možná letos opravdu bude opakovat naposledy.
Obvyklý obrázek z minulých let se možná letos opravdu bude opakovat naposledy.

Nejstaršímu českému open air festivalu, který vznikl na undergroundových základech, hrozí už několik let likvidace. Nechá se Trutnov připravit o nejznámější kulturní akci ve městě? Dokument z cyklu Intolerance o problémech soužití v české společnosti byl natočen v režii Břetislava Rychlíka a ČT  2 ho uvede v neděli 27. února v 18 hodin.

Boj o Bojiště připomíná zatím poslední ročník Open Air Festivalu Tutnov ze srpna loňského roku. V duchu indiánských tradic svých dnes už legendárních pořadatelů byl tentokrát věnován poslům pravdy a dobré vůle. "Kromě konkrétních jmen lidí, jimž se tak pořadatelé chtěli poklonit, můžeme tento odkaz na dobrou vůli vnímat jako adresnou výzvu všem, kteří se snaží trutnovský festival zlikvidovat," komentují to tvůrci.

Není každopádně pochyb, že akce pod otevřeným nebem, jíž už od totalitních dob zůstali věrní všichni rockoví fanoušci a kterou mají ve svých kalendářích trvale poznačenou i příznivci undergroundu, je tím nejslavnějším, co v současnosti Trutnov má. A také tím, co si při vyslovení názvu města Trutnov tisíce mladých lidí automaticky vybaví jako první.

Eva Pilarová se loni v Trutnově neobjevila poprvé.Přesto je jeho další existence ohrožena. Louky na bývalém bojišti, které pamatuje prusko-rakouskou válku z roku 1866, jsou totiž atraktivními pozemky. A o ty je pochopitelně zájem. Možná má pravdu starosta Adamec, který říká, že každoroční vyhlašování posledního ročníku festivalu (v roce 2010 byl "poslední" už napotřetí) zvyšuje jeho atraktivitu. Ale v okamžiku, kdy zazní výpovědi těch, kteří festival přivedli na svět a museli kvůli tomu čelit represím ze strany někdejší StB, je snadné si uvědomit, jak ironická je jeho další perspektiva v "nových" časech.

V dokumentu hovoří pořadatelé festivalu i některé z jeho legend, dále pak starosta a další představitelé trutnovské samosprávy, jsou připomenuti slavní hosté, jako byli například Václav Havel, Ivan Martin Jirous, Eva Pilarová či představitel Vinnetoua, francouzský herec Pierre Brice. Dojde i na záběry svatby dvou mladých lidí, kteří se na festivalu seznámili a pravidelně na něj od té doby jezdí, nebo tradiční bohoslužby, jež k festivalu také patří. 

Martin Věchet svůj boj o Bojiště stále nevzdává.Aktuálně na doporučení radních trutnovští zastupitelé rozhodli podstatnou část pozemků v lokalitě na Prachárně ve Volanově, kam festival plánoval své přemístění, až skončí pronájem areálu Na Bojišti, prodat soukromé firmě k podnikatelským účelům. Pořadatelé festivalu v tom vidí další snahu radnice zabránit festivalu v pokračování.

Trutnovská přehlídka se letos v areálu Na Bojišti koná od 18. srpna do 21. srpna. "Smlouvu na areál máme uzavřenou na letošní rok s možným výhledem na její prodloužení o dva, možná tři další roky. Je ale zcela zřejmé, že pro festival v Trutnově již není místo," nechal se slyšet hlavní pořadatel festivalu Martin Věchet. Loňský ročník, na kterém v srpnu vystoupilo přes sto domácích i zahraničních kapel různých žánrů, navštívilo asi 15 000 lidí. Jeho hvězdou byla britská kapela Manic Street Preachers.

Autor: - ako -Foto: ČTK , archiv

Další čtení

Na Brněnské přehradě začal festival Groove Brno, poprvé po širým nebem

Kultura
11. 7. 2025

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025
motocykl Laurin & Klement CCCC z roku 1904

Unikátní motorka je jediná na světě. Řeší ji i prezident, Italům nabídl renovaci

Kultura
Aktualizováno: 11. 7. 2025 10:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ