Cenu Arnošta Lustiga za rok 2016 převzala disidentka a chartistka Dana Němcová. Výbor, který laureáty volí, ocenil Němcovou za odvahu, spravedlnost a lidskost. Němcové ocenění v rezidenci pražské primátorky předali premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předseda výboru ceny kardiochirurg Jana Pirka.
"Tato cena nám připomíná, že mezi námi žijí lidé s velkou vnitřní silou a odvahou postavit se za hodnoty demokracie, svobody a pravdy," řekl Sobotka. Němcové poděkoval za odvahu a vytrvalost, s níž čelila komunistickému režimu.
Němcová je šestou držitelkou ocenění, které je pojmenováno po spisovateli Arnoštu Lustigovi. V děkovné řeči vzpomněla na své působení mezi chartisty. Různorodá skupina signatářů podle ní poskytovala mimořádnou šanci k dialogu různě smýšlejících osobností. "To byla naše škola svobody. Za tuto zkušenost jsme platili tím, že nám byly upírány občanské svobody, které tehdejší režim poskytoval. Proto je pamětníkům svoboda drahá," uvedla. "Dnes ji díky tomu můžeme považovat za samozřejmou, ale je nejvýše potřebné, abychom s ní uměli zacházet a případně pro ni i něco obětovat," dodala.
Čtrnáctičlenný výbor ocenil celoživotní postoje Němcové, která patří k předním českým katolickým intelektuálům. Společně s manželem Jiřím Němcem byli i jedněmi z iniciátorů Charty 77. Později se stala jednou z jejích mluvčích. V roce 1978 spoluzaložila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), organizaci, která pomáhala obětem komunistického bezpráví.
Matku sedmi dětí kvůli disidentské činnosti sledovala a vyslýchala Státní bezpečnost. V roce 1979 strávila půl roku ve vazbě a následně byla odsouzena k tříletému trestu s podmíněným odkladem na pět let. Ve vězení byla také v roce 1989, kdy působila jako mluvčí Charty 77.
Po roce 1989 se Němcová krátce zapojila do politiky. Stala se poslankyní Federálního shromáždění. Po smrti manželky prvního polistopadového prezidenta Václava Havla Olgy převzala Němcová vedení Výboru dobré vůle. Angažovala se také při pomoci uprchlíkům z válek v Jugoslávii v 90. letech. Pomoc obětem válek považuje Němcová za nezbytnou i dnes.
Třiaosmdesátiletá Němcová již získala i některá další významná ocenění, například Medaili Za zásluhy 1. stupně od prezidenta Havla nebo Cenu paměti národa.
V minulých letech obdrželi Cenu Arnošta Lustiga biskup Václav Malý, moderátorka Kamila Moučková nebo novinář a účastník bojů druhé světové války Bedřich Utitz. V roce 2014 ocenění získal filantrop Petr Sýkora. Pátým laureátem se stal spisovatel a dramatik Jiří Stránský.
Cenu Arnošta Lustiga založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu spisovatele Arnošta Lustiga. Ve svém díle se celý život zabýval tématem holokaustu, který v mládí sám zažil. Soustředil se především na odkrývání vnitřní síly člověka, která mu umožňuje zachovat si lidskou důstojnost a morální hodnoty i v situacích krajního ohrožení.
Cena Arnošta Lustiga se od roku 2012 předává české žijící osobnosti za rozvoj morálních hodnot ve společnosti. Laureáta této prestižní ceny každoročně volí Výbor Ceny Arnošta Lustiga složený ze 14 osobností české kultury, politiky a vědy, jehož členy jsou třeba kardiochirurg Jan Pirk, publicista Jefim Fištejn, lékař Ilja Kotík, ředitelka Společnosti Franze Kafky Markéta Mališová, socioložka Jiřina Šiklová nebo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.