Černý vyrobil pro filmaře <span>botky Grebeníčky</span>

Kultura
4. 8. 2009 14:05
Výtvarník David Černý.
Výtvarník David Černý.

Výtvarník David Černý.Na novinářské projekci filmu Klíček o situaci politických vězňů ve věznici v Uherském Hradišti si producent Pavel Paleček přinesl s sebou i nezvyklé dílo. Výtvarník David Černý mu daroval "botky Grebeníčky".

Jedná se o standartní pár vysokých kožených bot, z kterých je vyveden kabel elektrického vedení. Boty jsou umístěny na paletě z tvrdého papíru s motivem ostnatého drátu v pozadí. Uvnitř bot jsou patrná styčná místa železných bodů a kovová vystýlka pro kontakt s končetinou.

K informacím se dá dostat různě...Vrchol díla je uveden slogany jako: Podvádí vás partner? Děti neříkají pravdu? Pravdu zjistí botky Grebeníčky, 40 let komunistické tradice. Dále je doplněno - testováno na lidech. Nechybí ani tradiční srp a kladivo na červeném pozadí.

Toto surové zobrazení výtvarník s evidentní dávkou vtipu a ironie tvůrcům věnoval. Ti ho přijali jako součást filmu. 

Na následné tiskové konferenci se tvůrci vyjádřili i k úmyslu Miroslava Grebeníčka soudit se s nimi. „Pan Grebeníček po počáteční tvrdé reakci a silných prohlášeních zmlkl a už o něm slyšet není," uvedl producent.

ČTĚTE TAKÉ: První diváci viděli Klíček, komunisti nedorazili
                        Politický vězeň: Zlo nikdy nebylo pojmenováno zlem
                        Autoři zvou komunisty na film o bachaři Grebeníčkovi

Jan Přeučil, který ztvárnil vedoucího věznice, připomněl důležitost filmu pro mladou generaci a poselství o svobodě a za jakou cenu musela být vybojována. On sám se natáčení účastnil za symbolický honorář jedné koruny, neboť tím chtěl poděkovat svému otci, který byl odsouzen na doživotí a odseděl si 15 let v komunistických věznicích. Vzpomínal, jak ho jako malý navštěvoval.  

Jan Janků hovoří, v popředí předměty od spoluvězňů.Mezi představiteli filmu se objevil i politický vězeň a pamětník hradišťské věznice Jan Janků (88 let). Ten tehdejší poměry osobně zažil, byl několikrát Grebeníčkem a jeho lidmi vyslýchán a bit. Byl odsouzen a v cele smrti strávil půl roku.

Z dvanácti vězňů na té cele byl jediný, který přežil a dočkal se svobody. Přinesl s sebou i ručně vyřezané sošky a drobné předměty, které vznikly za zdmi věznice. 

Foto: Robert Sedmík a Pavel Hejkrlík

Autor: - red -

Další čtení

Na Anifilmu přibyla jedna soutěžní kategorie, téma festivalu je sci-fi

Kultura
23. 4. 2025

Cenu kritiků festivalu Opera získalo Národní divadlo Brno za hru Salome

Kultura
22. 4. 2025
ilustrační foto

Letošní festival Divadelní Flora nabídne během 11 dnů šest desítek akcí

Kultura
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ