Pro podporu kulturních odvětví funguje od začátku letošního roku nový program Evropské unie nazvaný Kreativní Evropa. Peníze bude rozdělovat v letech 2014 až 2020 a k dispozici bude celkem 1,46 miliardy eur (cca 40 miliard korun). Program navazuje na dřívější programy Media a Kultura, proti minulému programovacímu období je ale jeho rozpočet vyšší o devět procent.
Programy Kultura a Media podporovaly kulturní a audiovizuální odvětví po více než 20 let. Jejich sloučení má přinést zjednodušení přístupu k podpoře a nové příležitosti pro spolupráci všech odvětví. V rámci nového programu má být 56 procent podpory určeno pro projekty, které dříve čerpaly podporu v programu Media, 31 procent na ty, které žádaly z programu Kultura. Zbylých 13 procent z peněz je určeno na projekty, které svým zaměřením zasahují do obou.
EU má v oblasti kultury minimální pravomoci, připomíná Karel Barták, který dělá v Evropské komisi koordinátora programu Kreativní Evropa. "Neměla by podnikat vůbec nic a řada politiků z mnoha členských států se domnívá, že by to tak mělo být. V oblasti kultury není žádná legislativa ani doporučení." Jedinými kompetencemi unie podle něj je skutečnost, že evropské instituce umožňují členským státům vzájemné kontakty i v této oblasti a malý doplňkový program, jímž se EU snaží financovat projekty s jistou přidanou hodnotou, které by jinak financovány nebyly.
Program Kultura poskytoval částečné financování především neziskových mezinárodních projektů ze všech kulturních oborů s výjimkou audiovize. Česká republika do něj měla přístup od roku 2001. V období 2007 až 2013 z něj bylo podpořeno 163 českých kulturních organizací, které se účastnily 152 projektů s celkovou podporou asi 1,5 miliardy korun; konkrétní částku, která směřovala jen českým organizacím, ale nelze podle zástupců kanceláře určit.
Program Media přispíval na filmovou distribuci, vývoj nových filmů - tedy například producentskou a scenáristickou přípravu, financoval festivaly, vzdělávání či propagaci. "Podporujeme všechno kromě samotné tvorby filmů," uvedl Barták. České projekty získaly během členství v programu přes 458 milionů korun, více než polovina této částky šla na distribuci a vývoje filmů.EK, ale i tuzemské nevládní a neziskové organizace působící v kultuře připomínají, že kulturní a kreativní odvětví jsou významným zdrojem pracovních míst a růstu v Evropě. Generují přibližně 4,5 procenta evropského HDP a zaměstnávají zhruba 3,8 procenta pracovní síly EU (8,5 milionů lidí). "Podle našich studií k růstu přispívají více než třeba automobilový nebo chemický průmysl," argumentuje Androulla Vassiliou, komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež.
Podpora ze strany EU pomůže umělcům využít příležitosti související s globalizací a přechodem na digitální média, umožní ještě více přispět k evropské ekonomice, pomůže překonat roztříštěnost trhu a obtíže při získávání financování a přispěje rovněž k lepší tvorbě strategií tím, že jim usnadní sdílení know-how a zkušeností.
Podpora umělců |
Cílem Kreativní Evropy je vytvoření jednotného rámce pro podporu evropské kinematografie, literatury, scénických umění, kulturního dědictví a dalších kulturních oblastí. Evropská komise odhaduje, že díky programu bude podpořeno nejméně 250 tisíc umělců a profesionálů v odvětví kultury, provoz 2 dvou tisíc kin, distribuce 800 filmů a překlad 4 500 knih. V rámci programu bude také zřízen nový nástroj finančních záruk, který umožní malým kulturním a kreativním podnikům přístup až k 750 milionům eur ve formě bankovních úvěrů. |