Čeští Němci budou mít první muzeum

Kultura
9. 9. 2010 14:00
Sudety.
Sudety.

Jeden z nejrozsáhlejších a nejdražších muzejních projektů v Česku se chystá v Ústí nad Labem. Společnost Collegium Bohemicum tu na jaře roku 2012 otevře na 1500 metrech čtverečních první tuzemskou expozici mapující osm set let života českých Němců.

Muzeum nabídne reflexi českých dějin, ne politiku, ujišťují organizátoři projektu. „Je třeba se věnovat i něčemu jinému než jen tragickému konci česko-německého soužití, i když i ten samozřejmě připomeneme," říká koordinátor muzejních sbírek Jan Šícha z obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum.

Expozice, která bude umístěna v právě rekonstruované budově Muzea města Ústí nad Labem, představí polozapomenutou historii německy mluvících obyvatel českých zemí od 13. století po současnost. „Výběr Ústí, kde byl kdysi největší říční přístav v Rakousku-Uhersku a v Schichtových závodech se vyrábělo slavné mýdlo s jelenem, je naprosto racionální," připomíná Šícha.

Německá stopa v Česku.Nápad podle něj vzešel před lety od tehdejšího primátora Ústí Petra Gandaloviče. Projekt financovaný převážně z evropských fondů bude stát téměř půl miliardy korun (434 milionů), z toho více než 380 milionů už má být zajištěno.

Tajemná krabice

Organizátoři získali do sbírky například první vydání Jungmannova česko-německého slovníku  roku 1836, ale také stůl na navlékání korálků, který sloužil k obživě řady sudetoněmeckých domácností. Cílem muzea však není představit  německé etnikum, nýbrž dějiny a kulturu lidí, kteří používali německý jazyk - od pražských židovských spisovatelů přes české obrozence až po obchodníky z Jindřichova Hradce, kteří se v 16. století s pomocí němčiny snažili prodat v okolních zemích své sukno.

„Ukážeme kontakty, konflikty i emoce," podotýká Šícha. V expozici tedy nebude chybět ani proslulá „Goebbelsova tlama", tedy rádio s hákovým křížem ze 40. let 20. století, nebo obsah tajemné krabice nalezené letos při rekonstrukci jedné děčínské půdy. „Bylo tam zmíněné mýdlo s jelenem, pomůcky do fotokomory a dobové spodní prádlo. Schoval si to tam zřejmě těsně po válce sudetský Němec, který si myslel, že se brzy vrátí," vypráví Šícha.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ