Další týden pro upíry a ostatní notorické nespavce

Kultura
16. 5. 2011 08:30
3 sezóny v pekle: bohém ještě před střetem s komunisty.
3 sezóny v pekle: bohém ještě před střetem s komunisty.

Pokud si můžete vybírat, k televizi se tenhle týden přichylte v úterý: uvidíte parádní kousky z nejnovější filmové produkce české i americké. V ostatních dnech vás v běžných časech čeká hlavně spousta šlapání vody.

Dokumentární cyklus České televize Rozmarná léta českého filmu, mapující tuzemskou kinematografii posledních dvou dekád, končí na parádní notu: snímek 3 sezóny v pekle, který v jeho rámci poběží, skutečně trůní na špici české produkce roku 2009. Bravurní debut Tomáše Mašína možná zachází s autobiografickými texty Egona Bondyho poněkud volnou rukou, ale režisérovi nelze upřít smysl pro zkratku, velkorysé evokování konce 40. let a skvělý výběr i vedení herců. Příběh frackovského, ale naivního poety, který si myslel, že to s komunisty po "Vítězném únoru" nějak uhraje, aby nakonec byl rád, že je rád, navíc formou srozumitelnou i mladšímu publiku ukazuje, jaké byl komunismus svinstvo. Takového připomínání není nikdy dost. Hodinový dokument začíná na ČT1 v osm večer, film následuje hned po něm.

Redigováno: Brian De Palma vs. dnešní média.Poté stačí divákovi jen přepnout na ČT2, kde poběží vynikající drama Redigováno. Kontroverzní režisér Brian De Palma v něm vytvořil pandán ke svým slavným Obětem války: zatímco ty pojednávaly o válce ve Vietnamu, tentokrát je na pořadu dne současný konflikt v Iráku. Oba filmy reagují na skutečné události, související s násilím amerických vojáků na civilistech. V Redigováno se De Palma díky důmyslné práci s nejrůznějšími mediálními formáty (průmyslové kamery, zpravodajské kanály, rodinný telemost, kamera vojáka účastnícího se akce) ukazuje, že čím lepší technické prostředky zaznamenávání reality máme, tím se pravda stává komplikovanější a nedostupnější. Aktuálnější film aby jeden během revolucí v islámských zemích pohledal.

Tak to bychom měli úterý; jeden aby taky pohledal něco ke koukání ve zbytku televizního týdne. Slibně se jeví titul Milý strýčku Hitlere (ČT2, pondělí 20.05), dokument, v němž se na desítkách tisíc dopisů určených Vůdci ukazuje, jak se měnily nálady v Německu mezi roky 1933 až 1945; dopisy ležely šedesát let skryté v moskevském archivu. Lehčí žánr je k vidění v týž čas na kanálu Nova Cinema. Bod zlomu patří k těm lepším z filmů Kathryn Bigelowové, režisérky, jejíž dílo prostupuje zřejmě nevědomá fascinace latentní mužskou homosexualitou. Tentokrát jí prosákla kriminálku o agentu FBI, který infiltruje gang kalifornských surfařů a bankovních lupičů zároveň. V hlavních rolích Keanu Reeves a Patrick Swayze.

Gran Torino: Clint Eastwood jako výborný komik.I nadále pak platí, že milovníci dobrých televizních pořadů musejí být buď nespavci, nebo upíři. Noc na čtvrtek na kanálu MGM: báječný propadák New York, New York od Martina Scorseseho s Robertem De Nirem, poté nestárnoucí dílo britského sociálního realismu V sobotu večer, v neděli ráno od ostravského rodáka Karla Reisze. Napínavé vězeňské drama Brubaker, v němž má Robert Redford jednu ze svých životních rolí, na Primě v 0.40 v noci na pátek. Aspoň že Gran Torino běží na HBO2 ve čtvrtek už ve 20.05. Nenechte se zmást anotacemi škatulkujícími ten film jako "psychologické drama" či "krimi". Clint Eastwood tu v historce o kulturním střetu mezi veteránem z korejské války a sousedovic šikmookou rodinou režíruje sám sebe jako jednu z nejzábavnějších filmových figurek posledních let, xenofobního dědka, který víc vrčí, než mluví. Ale pak té taškařici bohužel přistane konec jako z úplně jiného filmu.

Smrt pana Lazaresca: rumunské zdravotnictví v přímém přenosu.O víkendu se komerční televize zase jednou hrabou ve smetišti (Lovci pokladů? Probuzená smrt? Muž s cejchem smrti? To jako fakt?), což zachraňuje ČT2 v další insomniacký čas. V sobotu na 23.30 nasazuje Smrt pana Lazaresca, další z výborných kousků takzvané rumunské nové vlny. Putování titulního staříka lhostejnými bukurešťskými špitály během jedné noci i v tuhle nekřesťanskou hodinu potěší nadvakrát: tím, že se v bývalém východním bloku točí dobré filmy, a tím, že na tom náš zdravotní systém ještě není úplně nejhůř.

Autor: Vojtěch RyndaFoto: archiv

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ