Hned tři pražská divadla zvou na svá nová představení. V Divadle pod Palmovkou uvádějí nové nastudování hry Pavla Kohouta August August, august, Divadlo Na zábradlí zve na inscenaci hry Egona Tobiáše s názvem Denně (poníci slabosti) a Divadlo Disk na Marlowův Masakr v Paříži.
Jeviště pražského Divadla pod Palmovkou se promění v cirkusovou manéž. Uskuteční se tu totiž premiéra inscenace slavné hry Pavla Kohouta August August, august v režii režiséra a uměleckého šéfa této scény Petra Kracika. K inscenaci, v níž se objeví například Radek Valenta, Hana Seidlová, Jan Konečný, Miloš Kopečný, Dušan Sitek, Ivo Kubečka a Tereza Šefrnová v alternaci s Annou Stropnickou, napsal scénickou hudbu Michal Pavlíček.
Kohoutův dramatický text patří mezi nejúspěšnější české divadelní hry druhé poloviny 20. století. Odehrává se v prostředí cirkusu a na jejím počátku je Augustův velký sen - alespoň jednou před diváky "frizírovat valčík osmi bílých lipicánů", což je mistrovské číslo pana ředitele. K jeho dosažení musí splnit řadu podmínek, které jsou zdrojem vtipných situací. Plní je s lehkostí, fantazií a vtipem, ale podmínky ředitele se stále stupňují.
Poprvé uvedlo Kohoutovu hru pražské Divadlo na Vinohradech v květnu 1967. Tehdy zazářili v hlavních rolích Vlastimil Brodský a Jiřina Jirásková. Celkem měla přes 130 inscenací včetně zahraničních. Autor chtěl původně vytvořit filozofickou klauniádu o lidském životě. Politickým se jeho text stal po srpnové invazi, kdy býval přirovnáván k podobenství o konci občanského snu.
Pražské Divadlo Na zábradlí uvede premiéru inscenace hry Egona Tobiáše v režii Jana Nebeského s názvem Denně (poníci slabosti). Její příběh se odehrává v kanceláři jedné pražské kriminálky. V průběhu zkoušek herci a tvůrci denně pročítali denní tisk. Ve výsledku vznikla absurdní koláž politiky, kriminalistiky, sportu a sexu, která se v inscenaci projeví hlavně v podobě písní.
Noviny se prý ukázaly jako často nesmyslné, povrchní a směšné hlásání zdánlivých pravd nevypovídajících o skutečnosti vůbec nic. Otázkou zůstala právě skutečnost. Nakonec zůstaly absurdně řazené zprávy dne, ve kterých se pátrající čtenáři snaží vyčíst něco o světě kolem sebe. V rolích kriminalistů této svérázné pražské kriminálky se představí Miloslav Mejzlík, Petr Čtvrtníček, Magdalena Sidonová, Igor Chmela, Natálie Drabiščáková a Lucie Trmíková.
Autorem textů k písním, které zazní v podání herců Divadla Na zábradlí, je scenárista Robert Geisler. Tobiášova logika je asociační, surrealistické střihy a motivace vládnou celé hře. Dramatik a scénograf Egon Tobiáš s Divadlem Na zábradlí už několikrát spolupracoval. Věnuje se také televizní a filmové scenáristice, píše operní libreta, prózu a poezii; kreslí komiksy, maluje, pracuje jako grafik. V současnosti patří k nejuváděnějším českým dramatikům.
Poslední inscenací Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU v této sezoně je hra Masakr v Paříži, která má dnes večer premiéru v Divadle Disk. Jeho jeviště se pod taktovkou režiséra Braňa Holička promění v dějiště alžbětinského dramatu, trochu prý "šmrnclého" béčkovými krváky.
Masakr v Paříži je téměř neznámá a u nás dosud neuvedená hra Christophera Marlowa, současníka Williama Shakespeara. Zpracovává události masakru protestantských hugenotů v roce 1582, takzvané Bartolomějské noci, a toho, co po ní následovalo - totiž občanská válka a boje o trůn mezi francouzskými šlechtici. Původní text se ztratil a byl rekonstruován asi deset let po premiéře z paměti herců, kteří v něm původně hráli. Díky tomu se dochoval pouze fragmentárně.
Pro režiséra Holička to byla vítaná příležitost k volnému nakládání s tímto příběhem, neboť na Marlowově půdorysu fabuluje krvavý příběh lásky a nenávisti, zrady a nenasytné touhy po moci. Inspiroval se přitom takzvanými béčkovými filmy tvůrců, jako jsou Quentin Tarantino či Peter Jackson. K výrazně stylizované a velice krvavé podívané mají přispět i soubojové scény choreografa Martina Vraného.