Litvínovské Docela velké divadlo chystá premiéru hry Klára 3847 aneb Příliš mnoho hvězd. Předlohou byl příběh ženy, která přežila věznění v koncentračním táboře Osvětim. Její vnučka Lenka Lavičková ho původně zpracovala jako svou bakalářskou práci na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Se studentkou režie a dramaturgie Hanou Marvanovou ho nyní nastudovaly s herci Docela velkého divadla.
Klára Brodyová (1920 až 2008) jako jediná ze své rodiny přežila věznění v koncentračním táboře Osvětim. Po válce se z rodného Slovenska přestěhovala na sever Čech za svým manželem, kterého potkala cestou z Osvětimi. Nikdy svým blízkým o prožitých útrapách nevyprávěla. Až v roce 1985 se rozhodla své vzpomínky sepsat. Přiměla ji k tomu její sestra, která přežila válku díky přátelům se svou rodinou v úkrytu, koncentrační tábor ji tak minul.
Lavičková ve hře, kterou napsala podle vzpomínek své babičky, také hraje. "Je to pro mě hodně osobní záležitost, nechtěla jsem, aby roli mojí babičky hrál někdo jiný. I když je to pro mě určitá emoční zátěž, chtěla jsem si prostě babičku zahrát já," řekla. Spolu s Marvanovou se podílela i na režii představení. Pedagogicky je při tom vedl umělecký šéf divadla Jurij Galin.
Divadlo samo představení nazývá dokumentární divadelní inscenací. Premiéru bude mít 20. září. Vedle Lavičkové v něm hrají Andrea Traganová, Jana Galinová, Zuzana Bartošová, Hana Marvanová, Lukáš Masár, Petr Erlitz, Robert Stodůlka, Petr Kozák a Jindřich Lenc.
V tiskové zprávě divadla se uvádí, že příběhu Kláry Brodyové si všimla britská televizní stanice BBC, režisér Steven Spielberg ho použil ve svém dokumentu pro washingtonské muzeum holocaustu.
Babiččiny osvětimské strasti ožijí na jevišti díky vnučce
Kultura
19. 9. 2013 10:46
Divadlo samo představení nazývá dokumentární divadelní inscenací. Premiéru bude mít 20. září.
Autor: ČTK Foto: www.mulitvinov.cz