Jarní paprsky diváky opět zavedou na výsluní toho nejlepšího z českého tance za uplynulý rok. Taneční inscenace letos více než kdy jindy zrcadlí snahu propojovat tanec a pohyb s jinými žánry, jako je vizuální umění, hudba, literatura či filozofie, a přinášejí jak aktuální témata dnešní doby mapující pocity jedince v konzumní společnosti, tak inspiraci uplynulými stoletími. Osmnáctý ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla Česká taneční platforma se uskuteční od 13. do 16. dubna na pražských divadelních scénách, konkrétně v divadlech Ponec, Alfred ve dvoře, Studio ALTA a Teatr NoD.
Festival poskytuje šanci ukázat nejširšímu publiku nejzajímavější tuzemská taneční díla vzniklá za uplynulý rok. "Strukturou letošní platformy jsme se opět snažili o něco více přiblížit mezinárodním standardům a doufáme, že to ocení nejen zahraniční a regionální hosté, ale i diváci," říká ředitelka České taneční platformy 2012 Kateřina Višinská. "Festival jsme zkrátili na čtyři dny a věříme, že takto koncentrovaný program umocní festivalovou atmosféru a zavdá příležitost k mnoha zajímavým setkáním," dodává.
Česká taneční platforma představí letos 12 tanečních projektů, které byly vybrány dramaturgickou radou, v níž letos zasedalo 6 odborníků ze světa tance. "Taneční platforma by měla v mé ideální vizi být citlivým nástrojem, takovým proutkem proutkaře, který odeznívá a rozeznívá všechny kreativní činy roku, rozšiřuje taneční zónu o nové osobnosti a zahrnuje za pomoci svého zbystřeného sluchu a detektivního čichu i díla vymykající se, protivná a provokativní nebo naopak zahleděná do paměti v rozporu s dobou, a zase díla nepřístupná, cudná, plachá a jemná. Nástroj, který detekuje nově vznikající tendence uměleckého diskursu a dosud nevžité formy. Ohledy komerční by tu měly být až na posledním místě. Je to však v naší klanově uspořádané společnosti vůbec možné...?" vznáší otázku členka poroty Nina Vangeli.
Hned první večer se diváci mohou těšit na choreografii Adély Laštovkové Stodolové a uměleckého tandemu SKUTR Muži, která se zabývá otázkou, jak si stojí muži v dnešní společnosti a jestli toho na ně někdy není trochu moc. Festival nabízí hned dvě inscenace od souboru VerTeDance. Tanečně-hudební projekt Kolik váží vaše touha?, který skupina vytvořila společně s kapelou Zrní, zkoumá, zda vysvlečením se skutečně odhalujeme sebe sama, svoji podstatu a své tužby a zda je v tomto smyslu nahota vůbec nutná a potřebná. Tématem ženství se zabývá i poeticky humoristický duet Found & Lost, který pro VerTeDance vytvořila švédská tanečnice, choreografka a performerka Charlotta Öfverholmová.
Festival uzavře projekt Moniky Rebcové spojující současný tanec s tradičním a moderním africkým tancem Afrika - smíření, ve kterém vystoupí tanečníci z Čech, Kuby, Pobřeží slonoviny i Japonska. Exotikou je okořeněná rovněž inscenace Hany Turečkové a Pražského komorního baletu MONO NO AWARE / Na hranici krásy, která je inspirována japonskou zenovou filozofií a zachycuje křehkost a pomíjivost krásy.