Baletní soubor Národního divadla Brno spojuje různé podoby tance od renesance do současnosti v tanečním večeru nazvaném Tanec od Ludvíka XIV. po breakdance. Inscenace má premiéru tento pátek.
Diváci se mohou těšit na slavná taneční čísla z dějin baletu, ale také třeba na primabalerínu na skateboardu. Projekt, který Národní divadlo uvádí na scéně Reduty, má vzdělávací i umělecké ambice. Autor scénáře a moderátor Martin Dohnal hovoří o "iluminované přednášce", která spojí poučení se zábavou. Součástí večera jsou filmové projekce a řada živých tanečních vstupů. Režie se ujal šéf činohry Národního divadla Zdeněk Plachý.
"Baletní večer by měl přinést publiku směsici různorodých zážitků. Je založen na filosofii, která umožňuje sousedství humoru i vznešenosti, tragiky i grotesknosti, věcí bizarních i prostých," uvedl Dohnal. Autory použitých choreografií jsou legendy jako August Bournonville a Marius Petipa, ale také zástupci současné české špičky, například Petr Zuska, Tomáš Rychetský a Libor Vaculík.
Líčení dějin baletu a tance zahájí divadelníci v renesanci a brzy pokročí k baroku. V této epoše se tanec rozvíjel hlavně na francouzském královském dvoře, proto zazní oblíbené skladby krále Ludvíka XIV. Třetí část představení se věnuje tanci jako rituálu, který může být syrový a velmi působivý. Jako příklad poslouží tanec Vyvolené ze Stravinského Svěcení jara. Ve zbytku představení čeká diváky skok do současnosti, důkladné seznámení s romantickým baletem a znovu barokní tanec.
Celkový dojem inscenace dotváří výrazná výtvarná stylizace. Autorem scény, výtvarných objektů a filmových dotáček je konceptuální výtvarník Josef Daněk. Kostýmy navrhla Linda Dostálová.
Foto: ND Brno