Pardubické divadlo v sobotu uvede v premiéře drama Karla Čapka Bílá nemoc. K nastudování si přizvalo hostujícího režiséra Mikoláše Tyce, který již v Pardubicích pracoval na scénickém čtení komedie Slepice na zádech. Bílou nemoc napsal Čapek v roce 1937 jako ostré varování před nastupujícím nacismem. Podle Východočeského divadla má dílo svoji platnost i v dnešní době.
"Text nese jisté sepjetí se svou dobou, což může být překážkou, ale rozhodli jsme se, že se zkusíme na dílo podívat trochu nově, i když se Čapka snažíme ctít," uvedl Tyc.
Drama je zasazeno do období, kdy ve světě převládla z více stran touha po válce a zbrojařské podniky zvyšují výrobu. Svět však nezaplaví jen tato touha, ale i varovná bílá nemoc, která se nedá léčit a je prudce nakažlivá.
Lék objeví praktický lékař Galén, který svojí metodou léčí jen chudé. Ostatním dá podmínku, za které je ochoten svůj lék vydat všem - aby se přičinili o konec válečných plánů a o světový mír navždy. Touha po penězích, slávě a moci čelních představitelů státu a zfanatizovaný dav to však znemožní, přestože všem může jít kvůli bílé nemoci o život.
Neblahé následky netečnosti
"Tyto věci mohou být čitelné i pro diváka vzhledem k současným hrozbám," uvedl dramaturg Zdeněk Janál. Podle něj autor upozornil i na neblahé následky netečnosti běžných lidí k panujícím hrozbám, což má platnost i dnes.
V roli maršála vystoupí Martin Mejzlík, dvorního radu Sigelia ztvární Tomáš Lněnička, doktora Galéna Milan Němec. Kromě nich diváci uvidí dvě desítky dalších herců a zaměstnanců divadla. Scéna je dílem Petra Matáska, kostýmy vytvořila Aneta Grňáková, hudbu Jiří Hájek.
Bílá nemoc se na českých jevištích v posledních letech téměř neuváděla. V roce svého vzniku byl prvním Galénem v Národním divadle Hugo Haas, který tuto roli posléze ve vlastní režii ztvárnil i na filmovém plátně.