Divadelní adaptace celovečerních snímků: hraje se Spielberg či von Trier

Kultura
12. 12. 2017 11:00
Jan Plouhar jako Nicholas Naylor a Marta Vítů jako Jane Megall při generální zkoušce satirické komedie Christophera Buckleyho s názvem Děkujeme, že zde kouříte 5. prosince 2017 v ústeckém Činoherním studiu.
Jan Plouhar jako Nicholas Naylor a Marta Vítů jako Jane Megall při generální zkoušce satirické komedie Christophera Buckleyho s názvem Děkujeme, že zde kouříte 5. prosince 2017 v ústeckém Činoherním studiu.

Divadelní verze známých celovečerních filmů jsou tradiční součástí nabídky kamenných scén. V posledních měsících se jich na českých jevištích objevilo několik. V Praze na Fidlovačce uvedli premiéru muzikálové adapatace filmu španělského režiséra Pedra Almodóvara Ženy na pokraji nervového zhroucení, v Plzni měl premiéru muzikál Chyť mě, jestli na to máš, inspirovaný snímkem Stevena Spielberga.

Na Fidlovačce uvedli po muzikálové adaptaci legendární filmové komedie Někdo to rád horké pod názvem Sugar i premiéru dalšího hitu podle Almodóvarova snímku z roku 1988. "Byl to můj klíčový film, který prosvištěl světem a odemkl mi k němu dveře. Aktuálně existují dvě muzikálové adaptace a italská divadelní verze," uvedl španělský filmař v jednom z rozhovorů.

Autory úpravy jsou David Yazbek a Jeffrey Lane. Českou premiéru měla loni v Chebu, v polovině prosince ji uvedlo Městské divadlo Brno, nastudují ji v Liberci. Fidlovačka téměř čtyři roky uvádí také inscenaci Eva tropí hlouposti z pera Fan Vavřincové. Její crazy komedie slavila úspěch už v časopisecké podobě a také jako film Martina Friče s Oldřichem Novým a Natašou Gollovou.

Podobně Spielbergův snímek s Leonardem DiCapriem Chyť mě, když to dokážeš inspiroval tvůrce muzikálu dle libreta Terrence McNallyho. Pod názvem Chyť mě, jestli na to máš, měl premiéru 2. prosince v Plzni.

Kvarteto (2017) oficiální hlavní trailer:

Podle divadelního režiséra Miroslava Krobota, který se profiluje jako filmař, je divadlo ve srovnání s filmem svobodnější, cítí se v něm lépe. "Když potřebujete v divadle inscenovat manželskou hádku v obýváku, stačí k tomu dva herci a jeviště. Naopak ve filmu k tomu musíte postavit obývák s veškerým nábytkem. Moje filmové režie jsou jen pokusy přenést do filmové řeči divadelní poetiku," poznamenal před premiérou snímku Kvarteto.

Téměř dvě desítky let starý americko-britský film Zamilovaný Shakespeare si mohou připomenout návštěvníci Divadla pod Palmovkou. Na filmovém zpracování se podílel dramatik Tom Stoppard. Hra měla loni českou premiéru v Brně, letos ji uvedli i v Liberci a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V tamním Divadle Petra Bezruče uvedli před měsícem premiéru další filmové adaptace, komedie dánského režiséra Larse von Triera Kdo je tady ředitel?.

Chyť mě, když to dokážeš - trailer:

Podle režisérky komedie Janky Ryšánek Schmiedtové je převedení filmového scénáře na jeviště těžké. "Musíme hledat temporytmus, míru bizarnosti i herecké prostředky, které na divadle fungují jinak než ve filmu," vysvětlila. Už v roce 2009 se s touto prací poprali inscenátoři ve Švandově divadle a ve Zlíně, po nich v Českých Budějovicích, Mladé Boleslavi a Liberci.

Švandovo divadlo připravilo v roce 2010 úpravu norského filmu Kurz negativního myšlení, který spojil prvky psychologického dramatu s černou komedií - a uvádí ji dodnes. Stejně tak i na Jezerce, kde se už 14 let hraje komedie Zahraj to znovu, Same podle filmu Woodyho Allena. Měla tu premiéru také inscenace Musíme si pomáhat podle filmu Jana Hřebejka a Petra Jarchovského, uváděl se tu další Allenův projekt Prokletí žlutozeleného škorpióna a Válka Roseových Dannyho DeVitta.

K zákazu kouření a svobodě jedince se obrací ústecké Činoherní studio hrou Děkujeme, že zde kouříte. Příběh, který proslavil film z roku 2005 uvedený na karlovarském festivalu, byl loni inscenován v Olomouci.

V příštím roce uplyne sto let od narození režiséra Ingmara Bergmana, tvůrce téměř pěti desítek snímků, k nimž si většinou psal scénáře. "Jeho díla se stala námětem šedesátky adaptací v divadle," citovala agentura AFP norskou herečku Liv Ullmannovou, kterou Bergmanovy snímky proslavily. V Česku se dočkaly adaptace například Scény z manželského života, které od roku 1998 uvedlo Divadlo na Vinohradech, Dejvické divadlo a Městské divadlo v Mladé Boleslavi.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Zavoral Libor, youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ