Divadlo Drak zahájilo činnost Drimlovou hrou Kouzelné pantoflíčky

Kultura
16. 2. 2019 06:00
Divadlo Drak v Hradci Králové, které vzniklo v roce 1958 jako Východočeské loutkové divadlo, zahájí 10. ledna oslavy 60. výročí založení divadla.
Divadlo Drak v Hradci Králové, které vzniklo v roce 1958 jako Východočeské loutkové divadlo, zahájí 10. ledna oslavy 60. výročí založení divadla.

Prvky loutkového, klaunského i hudebního divadla kombinují tvůrci královéhradeckého Divadla Drak v inscenacích, které výrazně oslovují publikum. Divadlo, vycházející z východočeské loutkářské tradice, již šest desítek let rozdává radost a kulturní zážitky malým i velkým, a orientuje se i na moderní divadelní formy, jako jsou workshopy a interaktivní divadlo.

Činnost zahájilo pod názvem Východočeské loutkové divadlo hrou Karla Drimla Kouzelné pantoflíčky, jejíž premiéra se odehrála 16. února 1959. Dnešní název nese od roku 1968. U kolébky divadla stáli režisér Jiří Středa a výtvarník František Vítek, později je doplnil ředitel a dramaturg Jan Dvořák, režisér Miroslav Vildman, výtvarník Pavel Kalfus a hudebník a herec Jiří Vyšohlíd.

Jejich inscenace Pohádky z kufru se stala na světovém festivalu UNIMA v roce 1966 senzací a založila dosud trvající popularitu Draku doma i v zahraničí.

V roce 1971 sem přišel Josef Krofta a debutoval inscenací Princezna s ozvěnou. V působivé výpravě výtvarníka Vítka režíroval též slavnou inscenaci Enšpígl a společně s Vyšohlídem a s výtvarníkem Petrem Matáskem vytvořil posléze slavnou autorskou trojici, jejíž éra trvala takřka 40 let.

Pohádkové inscenace

Díky jejich tvorbě Drak vyrostl v jednu z nejvýznamnějších loutkářských scén v ČR, známou i v zahraničí. Inscenace Šípková Růženka, Popelka, Jak se Petruška ženil, Zlatovláska, Cirkus Unikum dnes naposled, Kalevala, Sen noci svatojánské či Pinokio inspirovaly i světové loutkářství a jsou zmiňovány a popisovány v odborných statích.

Pozdější tvář Draku propůjčoval režisér Jakub Krofta, který sem přišel v roce 1995 společně se scénografem Markem Zákosteleckým. Jejich autorské inscenace kombinovaly prvky loutkového, klaunského, vizuálního či hudebního divadla, dramaturgii obohatily i tituly pro dospívající - Tajný deník Adriana Molea či Alenka zamilovaná.

Od roku 1995 začal Drak společně s Klicperovým divadlem organizovat největší divadelní festival ve střední Evropě s názvem Theatre European Regions (Divadlo evropských regionů).

Nová ředitelka

V roce 2010 se Drak rozrostl o Labyrint, Laboratoř a Studio v zrekonstruovaných prostorách bývalých Tereziánských kasáren, kde vznikly originální výstavní prostory a divadelní sál. Labyrint nabízí interaktivní divadelní laboratoř, kde si mohou diváci vyzkoušet divadelní řemesla na vlastní kůži - připravit a posléze odehrát vlastní divadelní představení.

Nová ředitelka (od roku 2010) Eliška Finková spolu s dramaturgyní Dominikou Špalkovou zavedly vzdělávací programy a kreativní dílny pro děti i jejich pedagogy a v rámci projektu Gaudeamus navázaly dlouhodobou spolupráci s pražskou DAMU. Drak nabízí i workshopy a organizuje multižánrovou a mezinárodní spolupráci s jinými umělci.

Nejúspěšnější inscenací posledních let je Poslední trik Georgese Mélièse v režii Jiřího Havelky (2013), získala řadu cen a je zvána na festivaly. Zajímavý počin představuje inscenace O bílé lani, vycházející z motivů klasické pohádky a veršů Jana Skácela, které zhudebnil Jiří Vyšohlíd.

A nejnovější premiéru uvedl Drak loni v říjnu - inscenace Mimoň v režii Jakuba Vašíčka a dramaturgii Tomáše Jarkovského je příběhem malého chlapce, jediného obyvatele planety Mimo, a představuje symbolické podobenství dítěte trpícího Aspergerovým syndromem.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Taneček David

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ