"Divadlo je pro mě život," říká dramaturg Petr Oslzlý

Kultura
26. 4. 2020 06:26
Petr Oslzlý.
Petr Oslzlý.

V povědomí veřejnosti je divadelní dramaturg, scenárista a herec Petr Oslzlý, narozený 26. dubna 1945, nejvíce spojen s brněnským divadlem Husa na provázku. Na této scéně působil několik desítek let jako umělecký šéf, na inscenacích se podílel dramaturgicky i jako herec. Pět let také organizoval v Brně Podzemní univerzitu, pak začal přednášet sám. Od února 2018 je rektorem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně. Píše knihy o divadle a výtvarném umění.

"Divadlo jsem vnímal od počátku jako součást života, můj tatínek zakládal ochotnické divadlo v Prostějově, divadlo je pro mě život, poprvé jsem stál na scéně v devíti letech v prostějovském divadle jako pekařský učeň," vzpomínal Oslzlý pro Český rozhlas s tím, že původně chtěl být malířem a "cvičil si ruku podle Maxe Švabinského".

Rodák z Konic vyrůstal v Prostějově. Jeho tatínek byl malý podnikatel, kožešník, který dodával své výrobky také mnoha známým evropským firmám, ale o tu svoji přišel v roce 1948. Tento rodinný původ byl důvodem, proč nesměl Oslzlý později studovat.

Vyučil se kovomodelářem, později absolvoval Střední strojnickou školu, vystudoval Vysokou školu technickou v Brně a až teprve s krátkodobým uvolněním politických poměrů v roce 1968 mohl být přijat na brněnskou Filozofickou fakultu na obory dějiny umění a divadelní věda.

Po příchodu do Brna se stal jedním ze spolutvůrců experimentálního Divadla Quidam. Do Husy na provázku jej v roce 1972 vyslal jeho životní učitel Bořivoj Srba, zakladatel tohoto divadla. "Byl to pro mě životní dar," svěřil se Oslzlý.

Od počátků existence tohoto souboru spoluvytvářel jeho dramaturgii, v několika inscenacích si také zahrál. "Každou inscenací jsme hledali jakýsi nový výraz," uvedl. Ve druhé polovině 70. let a poté znovu mezi roky 1992 a 2001 byl také uměle ckým šéfem divadla.

Devítihodinové semináře

Od poloviny 80. let organizoval Oslzlý s přáteli v Brně takzvanou Podzemní univerzitu, tajné bytové semináře převážně britských odborníků, kteří měli do Československa přinést to, o čem se tehdy na vysokých školách nemluvilo. Původně se semináře orientovaly jen na filozofická témata, nakonec se ale rozšířily i na výtvarné umění, hudbu, literaturu a architekturu: "V sobotu byl vždycky seminář, který trval někdy sedm až devět hodin," uvedl Oslzlý s tím, že jej tyto přednášky donutily ve středním věku znovu a velice intenzivně studovat.

Což sám později zúročil při vlastním působení na vysokých školách od 90. let - v roce 1992 začal vyučovat na JAMU, profesorem byl jmenován v roce 2000. Na Divadelní fakultě JAMU a v Kabinetu divadelních studií na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity přednášel v oboru současného světového divadla, dramaturgie a autorské tvorby. V letech 1993 - 2018 byl ředitelem Centra experimentálního divadla v Brně.

V listopadu 1989 stál Oslzlý u zrodu Občanského fóra, na počátku 90. let byl krátce poradcem prezidenta Václava Havla. "Politika byla tehdy nesporně vzrušující a zároveň obtížná. Chápal jsem ji jako poslání, ale nechtěl jsem v ní pokračovat," uvedl. Pozdější nabídky kandidatury do Senátu nebo práce v diplomacii odmítal. "Nejsem schopen vzdát se divadla," konstatoval před několika lety.

V roce 2016 mu ministr kultury Daniel Herman udělil Cenu Ministerstva kultury za celoživotní autorskou, dramaturgickou i organizační práci v oblasti alternativního a studiového divadla. Přispívá do domácích i zahraničních časopisů a podílel se na přípravě několika ročníků festivalu Divadlo v pohybu a dalších festivalů a divadelních akcí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Zehl Igor

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ