Divadlo na Vinohradech uvede Shawovu hru Pygmalion

Kultura
18. 4. 2016 12:30
Čtená zkouška Pygmalionu v Divadle Na Vinohradech.
Čtená zkouška Pygmalionu v Divadle Na Vinohradech.

Šárka Vaculíková jako Líza, Jan Šťastný v roli profesora Higginse a Tomáš Töpfer, který ztvární plukovníka Pickeringa, se představí v inscenaci komedie Bernarda Shawa Pygmalion. Premiéru uvede 22. dubna pražské Divadlo na Vinohradech. Hru v překladu Jiřího Joska připravuje režisér Juraj Deák. Hudbu Ondřeje Brouska nahrál Epoque Orchestra za řízení dirigenta Jana Kučery. V dalších rolích se objeví například Svatopluk Skopal, Libuše Švormová a Naďa Konvalinková.

Podle dramaturga Karla Františka Tománka nejslavnější Shawovu hru inspiroval příběh o bájném sochaři Pygmalionovi, jenž zatoužil vdechnout život soše, do které se zamiloval. V jeho moderní variaci je jím londýnský profesor fonetiky Henry Higgins, který si zamane, že pouliční prodavačku květin Lízu Doolittlovou přetvoří v dámu, která obstojí i mezi nejvyššími společenskými vrstvami.

"Toto rozhodnutí má však pro jeho staromládenecký život nečekané dopady, neboť zcela proměněn vzájemným zápolením neodchází pouze objekt experimentu, ale samotný její organizátor a vychovatel," dodal.

Komedie jednoho z nejoriginálnějších světových dramatiků má podtitul "romantická", neboť, jak autor poznamenal, proměna, kterou Líza prodělá, se zdá být krajně nepravděpodobná, ale ve skutečnosti je celkem běžná.

Oficiální plakát k připravované hře Pygmalion.

Podle Tománka jde o odvěký a stále se opakující příběh o zápasu mezi mužem a ženou, z něhož - mají-li spolu navázat skutečný vztah - nikdy nemůže vzejít jediný vítěz.

Shawovu slavnou hru uvádí Vinohradští podruhé ve své historii. Poprvé se na tomto jevišti objevila v roce 1968 v režii Františka Štěpánka s Jiřinou Bohdalovou jako Lízou a Milošem Kopeckým jako profesorem Higginsem.

Bernard Shaw (1856 - 1950) se od patnácti let musel sám živit a pracoval jako úředník v dublinské realitní kanceláři. Psal články o hudbě a vzdělával se v knihovně Britského muzea (mimo jiné četbou děl Karla Marxe). Přednášky amerického ekonoma Henryho George jej přivedly k reformnímu socialismu. Jeho pokusy o uplatnění v politice nebyly úspěšné. Důsledkem skepse vyvolané událostmi první světové války byla jeho žurnalistická i finanční podpora komunistické vládě v Sovětském svazu, který navštívil roku 1931.

Na počátku jeho literárního díla stojí série pěti nepříliš úspěšných románů z let 1879-1883, z nichž čtyři byly nakladatelem odmítnuty a pátý vyšel roku 1884 nejprve časopisecky. Jejich hrdinou bývá mladý výtržník, který pohoršuje měšťáky nesentimentální věcností i neúctou ke společenským konvencím a posvátným hodnotám. Pravé umělecké pole našel Shaw až v dramatické tvorbě, ve které uplatnil svůj kritický a ironický intelekt. Je zakladatelem moderního anglického dramatu a nejvýznamnějším anglickým dramatikem po Williamu Shakespearovi. Debutoval roku 1882 hrou Domy pana Sartoria, po níž následovala řada vtipných, většinou satiricky přiostřených dramat s náměty dobovými (Živnost paní Warrenové, Candida), historickými (Pekelník, Caesar a Kleopatra, Svatá Jana) a společenskými (Pygmalion).

Autor: ČTK Foto: , Divadlo Na Vinohradech

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ