Divadlo Ponec připomene romský holokaust

Kultura
2. 8. 2014 12:15
Před sedmdesáti lety zplynovali v Osvětimi tři tisíce Romů a Sintů.
Před sedmdesáti lety zplynovali v Osvětimi tři tisíce Romů a Sintů.

Dnešní Památný den romského holokaustu připomene v divadle Ponec uvedení inscenace Lety-1942. Představení, které tvůrci označují za hudební modlitbu, vzniklo na základě vzpomínek přeživších vězňů romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Den romského holokaustu připomíná noc z 2. na 3. srpna 1944, kdy byly v největším nacistickém táboře v Osvětimi zplynovány tři tisíce Romů a Sintů.

Představení Lety-1942 připravilo Evropské centrum romské hudby v Praze ve spolupráci s německým scénografem Mathiasem Straubem. Hudbu modlitby složil romský skladatel a hudebník Jiří Korman a scénář napsala slovenská režisérka Dana Račková, oba se ujali i režie. Po představení následuje diskuze s diváky, tvůrci a divadelními či romskými odborníky. V hlavní roli se opět představí česká herečka Barbora Kubátová.

"Když umírá Rom, celá rodina strojí několikadenní smuteční akt, při němž v posteli ležícího zesnulého chodí navštěvovat celá rodina. Hudba a zpěv, to je to, co zemřelého provází na poslední cestě. Romský pohřeb se neobejde bez muziky," říká Korman. Lety-1942 jsou podle něj o vyprovázení obětí letského tábora v duchu romských tradic.

V období 1942 až 1943 byl letský tábor vězením, ve kterém byli shromažďováni Romové. V nelidských podmínkách zde čekalo na smrt 326 mužů, žen a dětí. Dalších 540 vězňů bylo posláno do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka, který se stal největším koncentračním táborem pro evropské Romy. Většina z nich zahynula v plynových komorách.

Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti půl milionu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až osm set tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Památníkem obětí romského holokaustu v Letech je nově upravené pietní území v místě bývalého pohřebiště romského tábora. Pomník je v blízkosti vepřína. Proti tomu léta protestují především pozůstalí Romové a aktivisté zaměření na lidská práva, kteří žádají jeho zrušení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Roman Dobeš

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ