Divadlo Theaturtle představí tragický příběh židovské malířky

Kultura
26. 2. 2019 06:00
Snímek ze hry Charlotte: Tříbarevná hra.
Snímek ze hry Charlotte: Tříbarevná hra.

Dílo a tragický životní příběh židovské malířky Charlotte Salomonové divákům v Praze představí kanadské divadlo Theaturtle. Inscenaci Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy uvede 1. a 2. července Nová scéna Národního divadla. Hra je dramatizací autobiografického díla složeného z osmi set obrazů, které mladá umělkyně stihla vytvořit před deportací a smrtí v koncentračním táboře Osvětim. O uvedení hry informovala mluvčí představení Silvie Marková.

Dílem i osudem dívky se inspiroval mezinárodní tvůrčí tým, který vytvořil komorní operní muzikál pro sedm zpěváků a čtyři instrumentalisty. Autorem hudby je český skladatel Aleš Březina, scénografii vytvořila britská režisérka Pamela Howardová a libreto kanadský zpěvák a herec Alon Nashman.

"Příběh je neuvěřitelně silný, najdeme v něm hledání a tápání dospívající dívky a ženy, a taky rodinné tragédie, radosti života i blížící se čiré zlo. Je tam řada hudebních stylů, jejichž významy se ale různě posouvají a samozřejmě jsou okamžiky, kdy tou nejsilnější hudbou je ticho," uvedl autor hudby Aleš Březina.

Ve hře vystupuje jedenáct performerů, zpěváků a hudebníků z žánru opery a alternativní hudební scény. "To nám umožnilo jako prvním dodržet při zpracování Charlottina příběhu tu formu, kterou mu ve svém díle dala - totiž singspielu," uvedl Alon Nashman. Salomonová dílo zamýšlela jako singspiel, tedy tvar, v němž mají hudba, zpěv, slovo, pohyb a výtvarná složka stejně důležitou roli.

Inscenace bude mít premiéru v červnu v Amsterdamu, poté bude uvedena na festivalu Jaffa v Tel Avivu. Po pražském uvedení zamíří na Národní festival Smetanova Litomyšl. Představení budou v angličtině s českými titulky.

Charlotte Salomonová byla berlínskou umělkyní židovského původu. Rozsáhlé autobiografické dílo s názvem Leben oder Theater? (Život, nebo divadlo?) vytvořila ve francouzském exilu v letech 1941 až 1942, kam ji poslali rodiče. Deportaci do Osvětimi se však nevyhnula. Téměř osm set obrazů doprovázených texty a hudebními odkazy stihla předat místnímu lékaři. Cyklus děl je dnes součástí sbírek Židovského historického muzea Amsterdam.

Autor: ČTK Foto: , www.narodni-divadlo.cz

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ