Divadlo v Dlouhé uvede Élektru. Titulní roli ztvární Eva Hacurová

Kultura
22. 3. 2018 12:30
Z divadelního představení Élektra.
Z divadelního představení Élektra.

Druhou novinkou pražského Divadla v Dlouhé v této sezoně bude ve čtvrtek večer premiéra Sofoklova dramatu Élektra v překladu a režii Hany Burešové. Titulní roli ztvární Eva Hacurová, čerstvě oceněná v anketě divadelních kritiků jako Talent roku 2017. V dalších rolích se objeví například Pavel Neškudla, Marie Poulová, Petra Špalková, Jan Vondráček a Jan Meduna.

"Po deseti letech od premiéry Faidry jsme měli chuť vrátit se opět k antice, a to k řecké klasice, která je jiná než římské drama Senekovy doby. Je zajímavé, že antická dramata teď uvádí více divadel, potřeba hledání etických základů v rozkolísané době je zřejmě ve vzduchu. Hledali jsme hru s výraznými ženskými rolemi, protože máme momentálně v souboru řadu výborných hereček a chtěli jsme jim dát příležitost," komentoval novinku dramaturg a autor úpravy Štěpán Otčenášek.

Příběh Élektry, dcery krále Agamemnóna a jeho ženy Klytaiméstry, zpracovali i další klasičtí řečtí autoři, každý po svém. V Dlouhé zvolili Sofoklovu verzi, která je podle nich kompozičně nejlepší a maximálně dramaticky účinná. Je i koncentrovaná, odehrává se během jednoho dne. "Sofoklés rád staví hlavní postavy do kontrastu a činí tak i v Élektře," dodal Otčenášek.

Největší problém byl podle něj v překladu, neboť ten existující Ferdinanda Stiebitze z roku 1942 je archaický a nehratelný. A tak divadlu nezbylo nic jiného, než se pokusit o vlastní verzi.

Na inscenaci Élektry se podíleli častí spolupracovníci Hany Burešové - scénograf Martin Černý a výtvarnice kostýmů Hana Fischerová. Hraje se v komorním prostoru s diváky sedícími na forbíně. Hudba jsou tentokrát spíše zvuky než melodie a vytváří je sami herci, kteří jsou všichni stále na scéně. Autorem scénické hudby je Aleš Březina.

Druhá premiéra je 24. března, nejbližší reprízy 4., 15. a 24. dubna.

Autor: ČTK Foto: , www.divadlovdlouhe.cz

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ