Nadčasové drama Josefa Kajetána Tyla Drahomíra a její synové (Krvavé křtiny) uvede v sobotu 5. května Tylovo divadlo. V hlavních rolích inscenace, která patří k české divadelní klasice shakespearovských rozměrů, se představí Petr Konáš, Jan Maléř, Apolena Veldová a Monika Švábová. Režie se jako host ujal Filip Nuckolls, bývalý umělecký šéf Činoherního studia v Ústí nad Labem. Uvedením hry pokračuje plzeňská činohra ve své dramaturgické ose, jež se snaží věnovat aktuálním námětům. Byť napsal Tyl hru před 169 lety, je v mnohých ohledech dodnes velmi aktuální, řekl dramaturg Vladimír Čepek.
"Drahomíra a její synové je sice hra z úsvitu našich národních dějin, ale Tyl ji psal jako reakci na konkrétní společenské a politické události tehdejší doby. A podle nás má i dnes co říct k otázkám svobody a demokracie, k rozporu idejí a praktické politiky. Zároveň je vždycky dobré vracet se k vlastním dějinám," řekl Čepek. Kromě toho chce divadlo připomenout dramatika, jehož jméno nese. Dramatik, novinář, spisovatel a vlastenec Tyl v Plzni v roce 1856 zemřel. Má hrob na Mikulášském hřbitově.
"Když se řekne Tyl, hodně lidí si představí něco hodně archaického, naivního až úsměvně patetického. My bychom chtěli ukázat Tyla jako nadčasového dramatika, který před téměř dvěma stoletími napsal neustále platnou hru o tom, jak se český stát formoval v tvrdém boji. A také o rodině, která ustanovila středoevropský nezávislý územní celek skrz vlastní prolitou krev," uvedl Nuckolls.
Děj Tylovy hry se odehrává po smrti knížete Vratislava. Na knížecí stolec usedá Václav, později svatý Václav. Ve složité situaci se odehrávají politické i rodinné konflikty. Tyl ve svém romantickém pojetí historického dramatu zobrazil rozpory první poloviny 10. století, které vyvrcholily zavražděním knížete Václava v roce 935. Zároveň podle dramaturgů bravurně vystihl psychologii ústředních postav - bratrů Václava a Boleslava, jejich matky Drahomíry a babičky Ludmily.