Většina umělců Státní opery Praha včera odmítla vyslechnout představy ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, který je pověřen řízením opery; ze setkání odešli po několika minutách. ČTK o tom informoval PR manažer Aleš Kacl, který zastupuje část nespokojených umělců. Podobné setkání měl dnes Černý i se sborem a orchestrem Národního divadla.
Podle slov některých zúčastněných tam zaměstnanci nedostali žádné nové informace k chystanému sloučení Národního divadla a Státní opery Praha. Schůzka navíc skončila předčasně, protože umělci potřebovali odejít na zkoušku.
Černý ČTK potvrdil, že se dnes ráno sešel na pravidelné schůzce s orchestrem a sborem Národního divadla, aby je informoval o současné situaci. "Čas na diskusi jsme měli jen asi 20 minut, poté museli orchestrální hráči a sboristé odejít na zkoušku Parsifala," uvedl.
Ve Státní opeře však podle něho skutečně šlo o demonstrativní akci, umělci odešli už po třech minutách jeho projevu. Tento odchod byl prý připraven předem. "Že k němu dojde, jsem byl informován některými umělci Státní opery již dopoledne," sdělil Černý.
Situace kolem Státní opery je již delší dobu napjatá. Ministr kultury Jiří Besser odvolal minulý týden pověřeného ředitele Opery Radima Dolanského a rozhodl, že instituci dočasně povede Černý. Dolanský chtěl zachovat samostatnou existenci Opery, ministerstvo ale vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor, který má jak Státní opera, tak Národní divadlo. Chystá proto jejich reformu.
Tajemník operního sboru ND Aleš Mihálik ČTK řekl, že Černý dnes umělcům sdělil, že se poprvé zúčastnil schůzky ministerské komise, která o budoucnosti scén jedná. Podrobnosti z jednání ani nějaké další konkrétní informace od něho ale neslyšeli. Podle Mihálika nicméně nebyl odchod lidí z jednání demonstrativní tak jako ve Státní opeře.
Kacl v tiskové zprávě uvedl, že "likvidační strategii", již razí Besser a kterou přišel představit Černý, nepřijalo 98 procent umělců jak ve Státní opeře, tak v ND. "Členové Národního divadla se bouří a například velká část orchestru je pro to okamžitě stávkovat," dodal. Podle Mihálika to bylo v Národním divadle jinak, navíc je předčasné mluvit o nějaké formě protestu, třeba stávce. Černého požádali o další setkání, mělo by být do týdne.
Černý se minulý týden dohodl s ministrem Besserem, že do měsíce by měla vzniknout jasně formulovaná představa budoucnosti Státní opery. Černý se především chce seznámit se situací v Opeře. Součástí konceptu budoucnosti Státní opery bude podle Černého i téma baletu.
Za koncepci Radima Dolanského se prý postavili poslanci podvýboru pro kulturu ze čtyř z pěti sněmovních stran. Již na začátku února vznikla komise, která má projednat budoucnost obou scén. Pověření Černého vedením Státní opery podle hlasů z kuloárů napovídá tomu, že se ministerstvo rozhodlo sloučit Státní operu a Národní divadlo v jednu instituci. To tvrdí i Dolanský.