První premiéra této sezony baletu Národního divadla, taneční drama Faust, se uskuteční 5. a 6. prosince v pražském Stavovském divadle. Autor projektu, režisér, choreograf a libretista Libor Vaculík zasadil děj známého příběhu inspirovaného Johannem Wolfgangem Goethem do 20. století, jehož dějiny ovlivnila fašistická a komunistická diktatura.
"Lákala mě politická sága od roku 1933. Mohli jsme v ní bourat berlínskou zeď, ale to bychom v divadle byli o dvě hodiny déle," řekl novinářům režisér Vaculík, jehož zpracování Fausta končí nástupem komunismu v padesátých letech minulého století. V hlavních rolích sobotní premiéry se představí Jiří Kodym (Feustel), Zuzana Susová (Gretchen), Richard Kročil (Mentes) a Tomáš Rychetský (Walter). V nedělním představení v roli Mentese vystoupí umělecký šéf baletu ND Petr Zuska.
"Jsem rád, že se Liborovi (Vaculíkovi) podařilo udělat plnokrevné představení, které přináší jinou divadelní i choreografickou dimenzi," sdělil po dnešní generální zkoušce Zuska. Ve Vaculíkově zpracování nadčasového tématu Fausta je hlavní hrdina Feustel stárnoucím kabaretním umělcem, který již přestal být středem pozornosti. Mefistofeles, který zde vystoupí pod jménem Mentes, nabídne Feustelovi opět slávu a mládí. Feustel s ním v období nastupujícího fašismu podepisuje smlouvu, která mu zaručuje nový úspěch a s ním spojené rozkoše. Jeho protihráč Mentes tančí současně Hitlera i Stalina, důstojníka SS i židovského krejčího.
Autorem scény je Martin Černý, kostýmy, mezi nimiž jsou i nacistické uniformy a židovské mundúry z lágrů, navrhl Roman Šolc. Rozporuplnou dobu charakterizuje i hudba doprovázející představení, v níž vedle Igora Stravinského a Dmitrije Šostakoviče zazní také tóny Johna Williamse z filmu Schindlerův seznam, melancholické židovské písně a muzika Petra Maláska. Svou hrou přispěl také houslista Pavel Šporcl.
"S velkou úctou a pokorou jsem ze Šostakoviče vykradl, co se dalo," podotkl Malásek, který svůj podíl na hudební stránce Fausta označil spíše za práci dýdžeje. "Jsem přesvědčen, že Vaculíkova inscenace diváky strhne a pohltí. Možná nás přinutí přemýšlet nebo se prostě zadívat na náš svět a pozorně přemítat nad zápasy a svědomím, před nimiž není vyhnutí," uvedl dramaturg Václav Janeček.
Libor Vaculík se s faustovským tématem setkal již před 22 lety při choreografii Valpuržiny noci (opera Faust a Markéta) v ND Brno a ve Slovenském národním divadle v roce 1989. V roce 1992 vytvořil na Berliozovu hudbu choreografii, režii a libreto k inscenaci Mr. Faust pro maďarský Ballet Györ.
Foto: ČTK