Festival Divadlo? Představí se domácí elita i zahraniční soubory

Kultura
15. 8. 2016 15:20
Ředitel přehlídky Jan Burian.
Ředitel přehlídky Jan Burian.

Moskevské Gogolovo centrum, maďarský Proton Theatre, Teatr Polski a Slovenské národní divadlo budou hlavními taháky Mezinárodního festivalu Divadlo, jehož 24. ročník začne 7. září v Plzni. Vstupenky lze koupit od pondělka. Na šesti scénách se do 14. září představí soubory z Ruska, Polska, Maďarska, Slovenska a ČR, řekla mluvčí přehlídky Mirka Reifová.

"Představíme mimořádně kvalitní inscenace. Sledujeme také soustavně nové a někdy i objevné trendy současného divadla. Letošní ročník ukáže, že soudobé evropské divadlo nachází silná současná společenská témata," řekl ředitel přehlídky Jan Burian.

Jeden z nejprovokativnějších ruských režisérů Kirill Serebrennikov adaptuje v inscenaci Gogolova centra současnou německou hru Maria von Mayenburga (M)učedník na domácí poměry. Prostřednictvím příběhu o školním konfliktu v ní poukazujena stav ruské společnosti.

"Nejistý svět teenagerů, plný výsměchu a šikany, lži a agrese dospělých, autority s pochybnou autoritou. To vše vede k tomu, že škola, stejně jako celá země, nedokáže čelit náboženskému fanatismu a fundamentalismu," uvedla členka dramaturgické rady Kamila Černá.

Inscenace Je těžké být bohem budapešťského Proton Theatru zavede diváky do krutého a nelítostného světa plného násilí, nahoty a utrpení. Režisér Kornél Mundruczó využil jako jeviště dva pojízdné kamiony, které umocňují autenticitu příběhu. "Je z podsvětí mezinárodního sexuálního průmyslu. Mundruczó jej rámuje pasážemi ze stejnojmenné novely bratrů Strugackých z roku 1964, jejíž hrdina je nucený přihlížet násilí bez možnosti zasáhnout," řekla další členka rady Dora Viceníková.

Jeden z největších současných polských režisérů Krystian Lupa ve vlastní dramatizaci Bernhardova románu Mýcení zavádí diváky na pohřební hostinu. Hlavní hrdina se tam po dlouhé době setkává se skupinou uměleckých přátel, které vidíme pohledem jeho sarkastických komentářů. "Pohled na jejich tvůrčí a lidské zmarnění se časem prohlubuje, rozkrývají se jak jejich individuality, tak míra vlivu, který na ně má kulturně degenerující společnost," uvedla Viceníková.

Polský režisér poprvé v ČR

Poprvé se v ČR představí mladý polský režisér Krzysztof Garbaczewski s inscenací Shakespearova Hamleta z krakovského Starého divadla. "Rozbíjí a rozšiřuje divadelní prostor, mísí různé textové zdroje a východiska. Ale nezapomíná vyprávět příběh a jeho prostřednictvím pojmenovávat svět," uvedla Černá.

Slovenské národní divadlo přiveze inscenaci Rastislava Balleka Mojmír II. aneb Soumrak říše. "Na pozadí historických událostí otevírá konflikt západního a východního myšlení a kultury, západní racionality a východní emocionality," uvedla Viceníková.

Z České republiky uvidí návštěvníci to nejzajímavější, co na domácích jevištích vzniklo za poslední rok. Z Prahy přijede Dejvické divadlo, Disk a Divadlo Na zábradlí, z Ostravy Komorní scéna Aréna, z Liberce Naivní divadlo a po dvou souborech z Brna a Hradce Králové.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ