Festival německého jazyka zahájí netradičně dvě představení

Kultura
10. 11. 2017 07:35
Snímek z minulého ročníku.
Snímek z minulého ročníku.

Osm inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska a také Česka nabídne Pražský divadelní festival německého jazyka. Akci zahájí netradičně dvě představení, která budou uvedena 19. listopadu ve Foru Karlín a na Nové scéně Národního divadla.

"První místo bude vpodvečer hostit imaginativní divadelní esej režiséra Kaye Vogese nazvanou Jas. Okamžik, která pojednává o pomíjivosti a snad i smyslu života. Na pomezí činohry a fotografie přenese diváky do obří temné komory, kde fotograf Marcel Schaar před jejich očima vytvoří jedinečné snímky, působivé obrazy zastaveného času," řekl šéfdramaturg Petr Štědroň. Ve stejný den večer začne na Nové scéně představení činohry z Düsseldorfu Světlo v krabici, provedení textu nositelky Nobelovy ceny Elfriedy Jelinekové.

Švýcarským zástupcem bude inscenace curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky v režii Toma Schneidera. Uvedena bude dál romance Rainera Wernera Fassbindera Strach jíst duši v režii Jana Friče z Národního divadla Brno, odměněná letos Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu.

Na pomezí dokumentárního divadla je drama Soucit. Příběh kulometu režiséra Milo Raua z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz. Lucemburské divadlo bude reprezentovat večer s názvem Žena a město. Dalším příspěvkem bude inscenace z Schauspiel Hannover Moc a vzdor, která je další stopou režiséra Dušana Davida Pařízka na německé scéně.

Podle ředitelky festivalu Jitky Jílkové bude na závěr uvedeno 1. prosince v Divadle na Vinohradech představení z vídeňského Burgtheateru Hotel Evropa aneb Antikrist. Hru volně podle Josepha Rotha připravil režisér Antó Romero Nunes.

Doprovodný program nabídne například to nejlepší z celoročního cyklu Rakouský rok na Vltavě, a to 28. listopadu v poslechové místnosti Českého rozhlasu. Berlínský kolektiv lunatiks produktion a pražská umělecká skupina Depresivní děti touží po penězích zve zájemce na performanci do klubu v krytu civilní obrany pod Švehlovou kolejí.

Podle Štědroně už se teď plánují představení pro příští ročník. "Je to nikdy nekončící práce, kterou nám komplikuje nedostatek scén vhodných pro potřeby zahraničních souborů. Patří k nim rekonstruovaná Státní opera, která má jedno z největších pražských jevišť s točnou, za které není náhrada," řekl. Problémem je i technický stav pražských divadel.

Více o festivalu najdete zde.

Autor: ČTK Foto: , www.theater.cz

Další čtení

Poslední natáčecí dny k filmu režiséra Ondřeje Veverky Osamělý vlk, dokudramatu o pilotovi RAF Josefu Františkovi, 16. září 2025, Praha. Herec Tadeáš Moravec.

Příběh pilota RAF Josefa Františka by se do kin mohl dostat v červenci 2026

Kultura
16. 9. 2025

Zemřel herec Robert Redford. Bylo mu 89 let, odešel ve spánku

Kultura
Aktualizováno: 16. 9. 2025 14:45
Vyšehradský most / most na Výtoni

Vyšehradský most stát nakonec nechá opravit. Sundají ho na břeh

Kultura
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ