Činohra Národního divadla uspořádá 2. až 8. října na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Hlavním bodem programu bude inscenace předního evropského režiséra Romea Castellucciho s názvem Democracy in America. Slučuje všechny výrazové prostředky divadla - je hudební, taneční i výtvarná, oznámila mluvčí činohry Kateřina Ondroušková.
Pražské křižovatky mají podle ní dva úkoly: založit tradici velkolepé pražské přehlídky a přihlásit se k jedné ze základních povinností české první scény. "Totiž k povinnosti všímat si bezpráví a pojmenovat ho, zdůrazňovat lidská práva a vybízet ke slušnému chování a toleranci mezi lidmi. To jsou hodnoty, za nimiž stál Václav Havel, jehož odkaz vznik festivalu inspiroval. Chceme proto připomenout dobrým divadlem, že nikdy nejde jen o divadlo, že demokracie nikdy nemá automaticky vyhráno," dodala.
Ukázka k představení Democracy in America:
Po dlouhé době se v Praze objeví zahraniční anglickojazyčné divadlo, v tomto případě Dead Centre z Dublinu s inscenací Lippy, která je podle kritiky strhujícím pohledem na to, co je pravda. Dead Centre ve svých projektech zkoumá možnosti a nemožnosti komunikace, za použití techniky zpochybňuje věrohodnost toho, co vidíme a slyšíme.
Ze Slovinska přijede s inscenací Ich kann nicht anders skupina Beton Ltd. Zabývá se za použití černého humoru otázkou, co s vlastní existencí v globalizovaném světě. "Diváci se budou cítit jako voyeři, kteří přihlížejí intimním chvílím tří lidí," charakterizovala Ondroušková projekt, který bude uveden v netradičním prostoru provozní budovy.
Ukázka k představení Ich kann nicht anders:
Inscenaci Riding on a Cloud představí v Praze libanonský výtvarník a divadelník Rabih Mroué. Kombinuje v ní osobní a politické postoje, když pozval svého bratra Yassera, aby hrál postavu, jež je mu velice podobná. Postavu zraněnou v libanonské občanské válce, připravenou o schopnost používat slova. Yasser začal natáčet videa, která na jevišti propojil se svými vzpomínkami - a dal tak vzniknout obrazu politického vývoje v Libanonu.
Ze Slovenska přijede představení Elity Slovenského národního divadla v režii Jiřího Havelky. Podávají psychologický portrét lidí, kteří se během sametové revoluce dokázali na základě svého postavení, přístupu k informacím, díky vzdělání a znalosti jazyků jako první zorientovat v novém společenském zřízení.
"Všechna představení (s výjimkou slovenského) doplní české a anglické titulky a debaty s tvůrci," uvedla Ondroušková. Festival nabídne i přednášky a workshop. Více najdete zde.