Fiktivní setkání Masaryka s Čapkem uvedou v domě architekta Loose

Kultura
2. 10. 2018 06:42
Pražská Winternitzova vila (interiér).
Pražská Winternitzova vila (interiér).

V pražské Winternitzově vile, méně známé ze dvou pražských vil slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose, bude mít v úterý premiéru inscenace Masaryk - Čapek.  Koná se v rámci oslav 100. výročí Československa a zachycuje fiktivní setkání obou předních zastánců demokracie a humanity během jednoho odpoledne a večera v březnu 1933.

Hra vypráví o tom, jak prezident Masaryk navštíví Čapka v jeho pražské vile, dokončení rozepsané biografické knihy však není jeho největší starostí. Oběma mužům leží na srdci a v mysli nástup nacismu v Německu, morální krize společnosti, nenaplněné ambice, neuspokojivé partnerské vztahy i jejich skomírající přátelství. V inscenaci podle scénáře Martina Faráře, který ji také režíruje, hrají Jiří Pěkný, Petr Jarčevský, Eva Čechová, Magdalena Malinová a Vítek Maštalíř.

Smíchovská vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Za architekty si zvolil Adolfa Loose a Karla Lhotu. Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Vystěhovalecký fond. Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997.

Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze Jenny Winternitzová a dcera Suzana, které však již vilu nikdy nespatřily. Potomci se o vile dozvěděli až v roce 1991 při přípravě restitucí.

Stejně jako ve střešovické vile i v té smíchovské Loos uplatnil svůj princip takzvaného raumplanu, tedy odstupňování výšek jednotlivých místností domu podle jejich funkce i symbolického významu. Vila je menší než slavnější Müllerova a také interiéry nejsou tak nákladně vybavené, nese však přesný rukopis slavného architekta.

Potomci původních majitelů ve vile kromě divadla pořádají také koncerty, swingové tančírny, přednášky z dějin umění nebo komentované prohlídky.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Krumphanzl Michal

Další čtení

ilustrační foto

Filmová nadace ocenila pět vybraných scénářů skoro milionem korun

Kultura
7. 7. 2025

Nález zakopaných mincí u Jevíčka je unikátní. Učiněný poklad, tisíce mincí

Kultura
7. 7. 2025

Zastavte se v IQOS zóně na Colours of Ostrava a nalaďte se na vlnu zážitků

Kultura
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ