Frankenstein ožije v pražském Švandově divadle 24. listopadu

Kultura
13. 11. 2012 16:20
Zkouška představení Frankenstein.
Zkouška představení Frankenstein.

Novinkou pražského Švandova divadla bude od 24. listopadu původní adaptace klasického hororového románu autorky Mary Shelleyové Frankenstein. Dílo, které vzniklo na počátku 19. století, pro českou premiéru připravil Martin Františák, který se ujal i režie.

Mladý vědec Viktor Frankenstein překročí ve jménu vědy, pokroku, lidstva či vlastního ega hranice morálky i zákona a stvoří člověka. Vlastního činu se však zalekne a své "dítě" odvrhne, jenže už je pozdě. Netvor spatřil světlo světa, hledá svého stvořitele, a toto setkání nemůže dopadnout dobře. To je kostra příběhu anglické spisovatelky, který je považován za první dílo science fiction; poprvé byl vydán už v roce 1818.

Frankensteina ztvární na smíchovské scéně Filip Čapka a Netvora hostující Tomáš Kobr. V dalších rolích se objeví například Petra Hřebíčková, Stanislav Šárský a Kristýna Frejová.

Františákova adaptace, která se má stát rodinným thrillerem, se ducha románové předlohy poměrně přesně drží. Archaický a romantizující jazyk románu se tak potká s moderním jevištním ztvárněním. Třetí premiéra Švandova divadla této sezony akcentuje stejně jako předešlé tituly - Eskalátor a Parchant Marilyn - téma outsiderství, s nímž souvisí samota, vyděděnost a nepřizpůsobivost.

"Chtěl jsem se pokusit vytvořit reálnou podobu postavy Netvora dnes. Ne poetickou, symbolickou či surrealistickou. Ale aby byla stvořena z vesmíru reálných detailů, které skládají pravděpodobnou možnost pokusu o jevištní pravdy," podotkl ke své inscenaci režisér.

Františák působil jako umělecký šéf a režisér brněnského Divadla Polárka, pak jako umělecký šéf Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Kromě režie točí dokumenty a píše hry. Jeho hru Doma uvedlo Národní divadlo. Největším úskalím adaptace bylo podle něj přetavit sílu románu do dramatických situací s rozložením motivací do živých postav.

Autor: ČTK Foto: Alžběta Jungrová, Švandovo divadlo

Další čtení

Hlavním vítězem cen Magnesia Litera 2025 se staly Hlaučovy Letnice

Kultura
24. 4. 2025
 Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity, adaptace divadelní hry Jiřího Havelky. Elity ovládly také kategorii nejlepší dramatizace. Ocenění převzali (zleva) zvukový designér David Šindelář, šéfproducent Audiotéky Michal Sieczkowski, režisérka Bela Schenková, zvukový designér Bojan Bojič a herec Zdeněk Piškula.

Audioknihou roku 2024 se stalo drama Elity, adaptace Havelkovy divadelní hry

Kultura
24. 4. 2025

Na Anifilmu přibyla jedna soutěžní kategorie, téma festivalu je sci-fi

Kultura
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ