Příběh první ženy, jež se svlékla před filmovou kamerou, znovu ožije na divadelních prknech. Brněnské HaDivadlo uvede původní hru o životě hollywoodské hvězdy rakouského původu Hedy Lamarr, která se proslavila odvážnou rolí ve skandálním českém filmu Extase režiséra Gustava Machatého z roku 1932.
Hra vedle epizody s Machatého filmem obsáhne mnoho jiných životních peripetií Hedy Lamarr, uvádějí tvůrci. "Příběh této herečky je fascinující. Při hledání informací o jejím životě jsme postupně zjišťovali velmi překvapivé věci," řekl umělecký šéf a spoluautor hry Luboš Balák.
Hollywoodský osud
Herecká dráha Hedy Lamarr vrcholila v amerických velkofilmech, umělkyně se šestkrát vdala a dokonce si patentovala vynález z oblasti radiokomunikací. Zemřela však zapomenutá a chudá. "Její osud má skutečně hollywoodský rozměr," podotkl režisér Marián Amsler.
Divadelníci si vybrali osm momentů v celém životě Hedy Lamarr, z nichž složili hru. Na scénu přivedou i slavné osobnosti, které se s herečkou setkaly či mohly setkat, a to například Adinu Mandlovou, jež měla původně v Extasi hrát, nebo Benita Mussoliniho, jenž prý měl jednu kopii tohoto filmu. V zámoří se život Lamarrové protnul například s osudy Judy Garlandové, Andyho Warhola či Marilyn Monroe.
Hlavní postavu ztvární hostující slovenská herečka Petra Vajdová. Hedy Lamarr v pozdějším věku hraje Simona Peková, v dalších rolích účinkuje prakticky celý soubor HaDivadla. Premiéra se koná 6. listopadu.
Hedy Lamarr v 30. a 40. považovali za jednu z nejkrásnějších žen světa. Narodila se patrně roku 1914 ve Vídni v zámožné židovské rodině jako Hedwig Eva Maria Kieslerová. U filmu začínala jako skriptka a po prvních menších rolích se zaskvěla v Extasi, kde měla na tu dobu skandální odhalenou scénu. "Navíc tam předstírala orgasmus, což byl tehdy možná ještě větší šok než nahota," domnívá se Balák.
Koncem 30. let herečka odešla do Londýna a pak do Hollywoodu, kde natočila kolem 30 snímků. Říká se, že odmítla hlavní ženskou roli v nezapomenutelném filmu Casablanca.
Vynález na ochranu torpéd
Hedy se podílela na ideji systému přenosu signálu, který nelze rušit a odposlouchávat. Patent, který měl sloužit především pro ochranu dálkově naváděných torpéd, byl americkými úřady oficiálně uznán v roce 1942. Hedy jej přihlásila společně se svým tehdejším sousedem, avantgardním skladatelem Georgem Antheilem. Přínos Hedy Lamarr patrně pramenil i ze zkušeností, kterých nabyla ještě v Rakousku během manželství s podnikatelem ve zbrojním průmyslu Friedrichem Mandlem. Americká armáda ovšem vynález upotřebila až v šedesátých letech během kubánské krize, kdy již patentová ochrana vypršela. Hedy Lamarr tak z nápadu neměla žádný finanční prospěch.
Hedy Lamarr zemřela v roce 2000 v ústraní na Floridě. Z veřejného života prakticky zmizela již v 60. letech, kdy byla obviněna z krádeže drobností v obchodě. Později byla obvinění zproštěna, kvůli podobnému prohřešku však byla vyšetřována znovu v roce 1991.
Foto: HaDivadlo, archiv