Havel: Odcházení jsem napsal pro svou ženu

Kultura
25. 8. 2007 10:18
Václav Havel
Václav Havel

Václav HavelVáclav Havel trvá na tom, aby hlavní roli v jeho nové hře Odcházení ztvárnila jeho manželka Dagmar. Sobotním Lidovým novinám (LN) potvrdil, že hru proto s největší pravděpodobností skutečně neuvede Národní divadlo (ND). Zlatá kaplička totiž dala Havlové najevo, že s jejím obsazením nepočítá.

Pro Havla je zcela samozřejmé, že jeho manželka bude v Odcházení účinkovat. "Byla u toho, když jsem tu hru před několika měsíci v USA psal, prožívala to se mnou, psal jsem tam roli pro ni, představoval si ji v tom, chtěli jsme se k divadlu vrátit spolu. Svým naturelem se na to opravdu hodí," vysvětlil.

Exprezident prohlásil, že plně respektuje názor šéfa činohry ND Michala Dočekala, podle kterého není hostování cizích herců u souborových divadel příliš vhodné. Havel zatím s určitostí neví, jaké divadlo nakonec Odcházení uvede. Prozradil ale, že jeho někdejší domovské Divadlo Na zábradlí to z důvodu malých rozměrů jeviště nebude. Nevyloučil, že se Odcházení může na prknech ND objevit někdy v budoucnu. "Třeba to v ND uvedou - podobně jako moji Zahradní slavnost nebo Pokoušení - až časem, s odstupem let, což bývá vždycky velmi zajímavé," uvedl.

Ředitel ND Ondřej Černý ještě nevidí situaci jako beznadějnou. "Národní divadlo velice stálo a stále stojí o uvedení nové hry Václava Havla. Budeme se snažit otevřít nová jednání. Zdůrazňuji, že bez účasti médií," sdělil LN.

Zájmu médií by se rád vyhnul i Havel. "Byl bych raději, kdyby se veřejnost i kritikové obírali mou hrou a její inscenací, analyzovali je a zkoumali jejich smysl, a ne nějakými polozprávami či polospekulacemi či popletinami ze zákulisí její přípravy," řekl.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Vrcholí advent, zapalte čtvrtou svíčku na adventním věnci. Říká se jí andělská

Kultura
21. 12. 2025

Rána Hitlerovi na titulní straně. Takhle vznikl Kapitán Amerika

Kultura
19. 12. 2025

Till Lindemann ze skupiny Rammstein dnes v Praze představí svoji show Meine Welt

Kultura
18. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV