Herec Martin Huba si vysloužil přezdívku Aristokrat divadla

Kultura
16. 7. 2018 06:00
Herec Martin Huba.
Herec Martin Huba.

Ušlechtilým zjevem, kultivovaným chováním a účastí na kvalitních projektech si Martin Huba vysloužil přezdívku Aristokrat divadla. Též režisér a vysokoškolský profesor je jedním z nejoblíbenějších slovenských herců v Čechách. A často tu pracovně pobývá. V pondělí oslaví pětasedmdesátiny.

"Aristokrat podle mě znamená, že je na sebe člověk přísný. Že včas vstává, nechodí pozdě na schůzky, a když se opije, neukazuje se na veřejnosti. Zkrátka má určitou sebedisciplínu," vyjadřuje se sám ke své přezdívce.

Nedávno se Huba podruhé převtělil do postavy T. G. Masaryka v chystaném snímku Hovory s TGM: "Chci ukázat tuhle zidealizovanou postavu v celé své šíři, Masaryk byl člověk mnoha rozporů," řekl k tomu. Poprvé byl Masarykem v epizodě Veliké bourání z historického cyklu režiséra Roberta Sedláčka České století.

K ČR má Huba intenzivní vztah už od dětství: "Moje tchyně byla Češka od Rokycan a manželka je od narození každoroční prázdninová obyvatelka Prahy. Moje maminka zase roky zpívala v Praze jako přední sopranistka Národního divadla, takže já ve čtyřech letech znal cestu od Národního divadla po Karlův most," prozradil v rozhovoru.

Divadelníka, který svého času vedl činohru Slovenského národního divadla (SND), zlákala i divadelní režie. Režíroval v činohře i opeře SND a také v rámci Letních Shakespearovských slavností v Praze Krále Leara.

Rovněž vyučuje herectví a na řadě slovenských i českých scén hostuje již od přelomu tisíciletí. V roce 2008 například inscenoval v Národním divadle v Praze Verdiho Falstaffa.

A český film mu poskytuje více příležitostí, než slovenský. Objevil se v Kachyňově snímku Fany (1995) či dramatu Bohdana Slámy Štěstí (2005). Za roli vrchního Skřivánka v Menzelově filmu Obsluhoval jsem anglického krále (2006) získal Českého lva za mužský herecký výkon ve vedlejší roli. A Filip Renč mu předloni svěřil roli otce Lídy Baarové ve stejnojmenném životopisném snímku o ní.

Pozoruhodně rozporuplná byla i Hubova postava nacisty Kepkeho z Hřebejkova filmu Musíme si pomáhat (2000), který se probojoval až k nominaci na Oscara. "Také 3 sezóny v pekle nebo Kawasakiho růže mi nabídly hodně zajímavé postavy," říká k tomu sám.

Nominován na Cenu Thálie

K herectví měl Huba blízko už od dětství. Otec Mikuláš je známý slovenský herec a maminka Mária - rodným jménem Kišňová - byla známou operní sólistkou. Pod vlivem prarodičů si mladý Martin přesto nějaký čas pohrával s myšlenkou stát se geologem.

Nakonec ale v roce 1964 absolvoval herectví na bratislavské VŠMU, působil v košickém divadle, poté v Divadle poezie a také v Divadle na korze, odkud přešel na Novou scénu Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde setrval dvě desítky let.

V roce 2003 získal Cenu Alfréda Radoka za roli Bruscona ve hře Divadelník uvedenou v Divadle Na zábradlí. Dvakrát byl také nominován na Cenu Thálie.

"Celé herecké dobrodružství spočívá právě v tom, že v pozitivních hrdinech hledáte něco negativního a v těch negativních něco lidského," tvrdí Huba, jež svůj volný čas tráví v kruhu nejbližších, s manželkou Dagmar, dvěma dcerami a s vnoučaty.

A svůj úspěch vnímá Huba s pokorou: "Od úspěchu i neúspěchu vás vždycky dělí milimetr. Kolikrát jen trenýrkami zavadíte o laťku, shodíte ji, a jste absolutně neznámý. Jindy větřík foukne přejícně a jste světový šampion." Vloni odhalil svou pamětní desku na bratislavském chodníku slávy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ