Hudba, tanec a DNA. Studio Hrdinů chystá show o Mendelovi

Kultura
18. 1. 2014 10:44
Pod projektem je podepsán Miloš Orsoň Štědroň (vpravo).
Pod projektem je podepsán Miloš Orsoň Štědroň (vpravo).

Pražské Studio Hrdinů v suterénu Veletržního paláce připravuje na 20. ledna premiéru projektu libretisty a hudebního skladatele Miloše Orsona Štědroně s názvem DNArt. Jde o hudebně-taneční představení o objeviteli principů dědičnosti Johannu Gregoru Mendelovi.

Režisérkou, dramaturgyní a autorkou pohybové koncepce je Veronika Riedlbauchová, na jevišti se objeví Gabriela Míčová, Pasi Mäkelä, Barbora Látalová, Miloš Orson Štědroň u klavíru a kytarista David Holý. Koprodukčním partnerem je občanské sdružení Omnimusa, vznik představení podpořily ministerstvo kultury, pražský magistrát a Centrum pro nový cirkus Cirqueon.

Podle Štědroně je DNArt spojením světa hudby, divadla, tance a genetiky. Hlavním a jediným hrdinou je brněnský augustiniánský opat Johann Gregor Mendel se svým epochálním objevem zákonů dědičnosti.

"Postava tajemného kněze by sama o sobě vydala na námět k hollywoodskému filmu. Záběr jeho činnosti byl vpravdě cimrmanovský: kromě křížení rostlin (zejména hrachu), čímž položil základy genetiky, to bylo šlechtění hospodářských plodin a ovoce, včelaření, meteorologie i ekonomické aktivity (řídil finanční záležitosti opatství). Snažil jsem se tuto univerzální genialitu postihnout nejen hudbou a slovem; od počátku jsem měl představu tance či pohybu. Živá hudba je proto součástí představení," uvedl.

Štědroň se s Mendelovou postavou potkával jako rodilý Brňan od dětství. I když už téměř dvacet let žije v Praze, je to právě Brno s Mendelovým náměstím, augustiniánským klášterem a Mendelovým muzeem, které stály u zrodu DNArtu. Volnou inspirací mu byl román Simona Mawera Mendelův trpaslík.

Režisérka Riedlbauchová zvolila spolu se scénografkou Luciou Škandíkovou a lightdesignérem Ondřejem Kynclem za základní vyjadřovací prostředek světlo. "Světlo je symbolem života, energie, fotosyntézy i možnosti nahlédnutí do vnitřních neviditelných přírodních procesů pozorovatelných mikroskopem. Diváci se stávají účastníky vědecké přednášky, pojaté jako jakýsi bizarní kabaret. Mísí se v něm hudba, slovo a tanec, groteskní i poetické obrazy, Mendelovo bádání i jeho životní peripetie," řekla.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít.

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ